• DOLAR
  6,8661
 • EURO
  7,7927
 • ALTIN
  398,83
 • BIST
  1,1337
12 Ülkenin Sınırsız Tablo Sergisi Açıldı

12 Ülkenin Sınırsız Tablo Sergisi Açıldı

12 ülkeden ressamın katılımıyla açılışı yapılan ve Sınırsız Tablolar Topluluğunun düzenlediği ‘Sanatın Evrensel Gücü’ sergisi sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

GÜNEY24-Suriye’deki iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınan mültecilerin yoğun olduğu kentlerden Gaziantep’te yaşayan Suriyeli sığınmacı sanatçıların, çoğunluğu Arap ülkelerinden, Filistin ve Iraklı sanatçıların düzenlediği ‘Sanatın Evrensel Gücü’ sergisi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar sergi salonunda sanat ilgililerinin ziyaretine açıldı.

Serginin koordinatörü olan Suriyeli ressam Dilbaz Berazi 12 ülkeden sanatçının tablolarını sergilediği ve Sınırsız Tablolar Topluluğunun 6 aylık çalışmasının sonucunda sergiyi açtıklarını belirtti. Berazi, serginin kardeşlik ve sevgiyi; bir arada farklı insanların çatışmasız bir şeyler üretebildiği anlamını taşıyor diyerek şöyle devam etti:” Türkiye, Suriye, Irak gibi birçok ülkeden sanatçımızı ağırlıyoruz. Sergide 112 tablo var. Bu sergimizle sınırların kalkmasını istediğimizi belirtmek istedik. İnşallah başka bir sergimizde daha güçlü olacağız.”

Sergiye katılan ressamların, tablolarına Suriye’deki savaşın dramını ve bununla birlikte Gaziantep ile Suriye’deki şehirlere ait mekânları resmederek sınırın iki tarafının birbirine benzerliğini resmettikleri görüldü.

Suriye’nin Afrin kentinden Türkiye’nin İskenderun kentine savaş dolayısıyla taşınan Jihan Muhammed ise tablolarında Kürt halkının kültürünü yansıttığını ifade ederek şu şekilde konuştu.”6 yıldır Türkiye’deyim. Çocukluğumdan beridir ilgilendiğim resime savaştan dolayı ara vermiştim ama son 2 yıldır devam ettiriyorum. Bu sergi bir araya gelen farklı halkların bir arada yaşayabildiğini mesajını veriyor. Burada Cezayir, Tunus, Filistin, Irak, Suriye gibi ülkelerden gelen sanatçılar var.”

Birçok farklı ülkeden sanatçıların tablolarının sergilendiği, Sanatın Evrensel Gücü adlı sergi 10 ağustosa kadar ziyaret edilebilecek.

Jiyan CİN-Orhan Erkılıç/GAZİANTEP

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50
2019-10-28 06:48:32