Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  6,6967
  %0,42
 • EURO
  7,3367
  %0,62
 • ALTIN
  363,64
  %0,73
 • BIST
  8,3729
  %0,46
14 Dev Projeyle Başkanlığa Aday

14 Dev Projeyle Başkanlığa Aday

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkan Adayı Burkay Güçyetmez, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi, projelerini açıkladı, Yönetim Kurulu Üyelerini tanıttı.

GÜNEY24 – “Meslek Odamızı Hep Birlikte Yönetelim, Geleceğimizi Hep Birlikte İnşa Edelim” sloganı ile yolan çıkan İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkan adayı Burkay Güçyetmez, 14. Döneme “14 Proje” ile güçlü şekilde geliyor.

14 proje şunlardan oluşuyor: CV Bankası Projesi, İMO Mobil APP Projesi, E-BÜLTEN Projesi, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) Eğitimleri Projesi, Mesleki Gelişim Kursları Projesi, İMO Afet ve Hazırlık Ekibi Projesi, Projemiz Platformu Projesi, Sosyal ve Kültürel Projesi, İMO Çocuk Etkinliği Projesi, İMO Gaziantep Formları Projesi, Youtube Kanalı Projesi, İMO Gaziantep Kentimiz Projesi, Sosyal Sorumluluk Projesi ve İMO Gaziantep Formları Projesi.

İnşaat Mühendisleri Odası’nın insan odaklı bir meslek odası olduğunu dile getiren Güçyetmez, “İnşaat Mühendisleri insanların barınma ihtiyacından, barajlara, köprülere ve havaalanlarına kadar geniş bir görev alanına sahiptir. İnşaat Mühendislerinin en önemli görevlerinden biri de üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak bilgi ve birikimlerini toplum yararı için kullanmaktır. Biz de çıktığımız bu yolda 14. Olağan Genel Kurulumuza “14 Proje” ile hazırlanıyoruz. Birbirinden donanımlı, kadınıyla, genciyle ve samimi bir ekip ile bu yola çıktık. Projelerimizi hayata geçirip topluma fayda sağlamak istiyoruz” dedi.

CV Bankası Projesi

Güçyetmez, son 1,5 yıldan beri inşaat sektörünün zor bir dönemden geçtiğini söylerken, “Birçok İnşaat Mühendisi işsiz ve istihdam sorunu yaşamaktadır. İşsizlik sorununu çözebilmek için “Elektronik CV” bankası adı altında üyelerimizin ve genç meslektaşlarımızın kendi özgeçmişini oluşturabilecekleri, aradıkları iş pozisyonunu bulabilecekleri ve firmalarında aradıkları mühendislere ulaşabilecekleri bir platform oluşturacağız. Üyelerimizin “CV” leri bir bankada toplanması ve kullanıcı adları ile platforma girip iş bulmalarına yardımcı olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İMO Mobil APP Projesi

İnşaat Mühendislerinin tekniği savunan meslek insanları olduğunu kaydeden Güçyetmez, “Endüstri 4.0’a girilen bir dünyada ülkemizde de atılımlar başladı. Üyelerimizin, yoğun iş temposunda “İMO Mobil APP Projesi ” sayesinde odanın faaliyetlerini, etkinliklerini izleyebilecekleri, takip edebilecekleri, pratik ve teknik bilgilere ulaşabilecekler. Göreve geldiğimizde de bu projemizi hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

İMO Gaziantep Kentimiz Projesi

Geçmişte kent sempozyumlarının yapıldığını hatırlatan Güçyetmez,”Kentimizin sıkıntıları var ve bazı sıkınlar inşaat sektörünü etkiliyor. Tespit edeceğimiz sorunlarla beraber odamız bünyesinde platform oluşturacağız, komisyonlarla destekleyeceğiz. Hem kent yatırımlarını takip edip izleyeceğiz, hem de mecliste yer isteyeceğiz. Yeşil alanların, imar tadilatlarının takipçisi ve bu konularda Mimarlar Odamıza destek olacağız, diğer paydaşlarımız ile hareket edip kentimizin sorunlarına yönelik çözüm raporları sunacağız” şeklinde konuştu.

İMO Afet ve Hazırlık Ekibi Projesi

“Gaziantep, Güneydoğu Fay Hattına yakın ve deprem gerçeği ile eninde sonunda yüzleşeceğiz” diyen İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkan Adayı Burkay Güçyetmez, konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü afet doğa olayının kendisi değil, doğurmuş olduğu sonuçlardır. İnsan odaklı bir meslek odasıyız, ancak İnşaat Mühendislerinin önemini ve ne yaptığını bilmediğimiz sürece ve İnşaat Mühendisleri de bilgi birikimini toplum yararı için kullanmadığı sürece eksik kalacağız. Deprem bilincini oluşturmak için ilkokullardan başlatacağız. Uzmanlarımız ve gönüllülerimiz ile çizgi film ve animasyonlarla depremde ve depremden sonra neler yapılması yönünde eğitimler vereceğiz. Odamız bünyesinde arama-kurtarma ekibi oluşturacağız. Bu ekip AFAD ve AKUT gibi kurumlardan destek alarak öncü birlik olacak. Deprem, sel ve diğer afetlerde ki krizi yönetecek teknik elemanların yetişmesini istiyoruz.”

İMO Gaziantep Formları Projesi

Forumları çok önemsiyoruz. İMO Gaziantep Forumları son iki yıldan beri yapılmıyor. Bir meslek odasının, forum, panel ve sempozyumları olmazsa olmazıdır. Çünkü forumlarda İnşaat Mühendislerinin sorunlarını dile getirmesini, konuşmasının sonuçlarını odamıza yön vermesini hatta fikirlerin genel merkeze öneri olarak iletilmesini istiyoruz. Şantiye şefi ve projeci arkadaşlarımızın sorunlarını analiz ederek, ortak hareket edeceğiz.

Sosyal Sorumluluk Projesi

İnşaat Mühendisi insan odaklı bir meslektir. Kentimizde bulunan, sosyal yardımlaşma adı altında hareket eden ve hareket etmek isteyen tüm kuruluşlarla ortak hareket edeceğiz. Bu ağaç dikme kampanyası, kan bağışı kampanyası veya Huzur Evi ile ilgili etkinlik olabilir. Bu konularda da duyarlı olduğumu göstermek istiyoruz.

Mesleki Gelişim Kursları Projesi

Bir İnşaat Mühendisinin hayatı boyunca ihtiyaç duyduğu teknoloji, yeni yönetmelik ve yeni programlarla ilgili eksiklerini tamamlayabilmesi ve yenilenmesi için hazırladığımız bir projedir. Odamızda ciddi kurslar vererek, üyelerimizi mesleki anlamda geliştirmek istiyoruz.

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) Eğitimleri Projesi

Bu çok önemli bir proje ve dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Türkiye’de de 3. havaalanında kullanıldı. Bu proje sadece İnşaat Mühendislerinin değil, makina, elektrik ve mimar mesleğini de kapsamaktadır. Diğer meslek odaları ile birlikte geliştireceğimiz bir projedir.

Projemiz Platformu Projesi

Projemiz Platformunu genç İnşaat Mühendisleri için hazırladık. Mezun olduktan sonra mesleğe geçişte sıkıntı yaşamaktadırlar. O nedenle tecrübeli meslektaşlarımız ile aynı masa etrafında oturup hem mesleğe adapte etme hem de tecrübe kazanmaları için oda olarak her zaman yanlarında olacağız.

Sosyal ve Kültürel Projeler

Sosyal ve Kültürel Projelerde olmazsa olmazımızdır. Üyelerimizi bir araya getiren, örgütlü gücümüzü kullanmamızı sağlayan Tiyatro Kulüpleri, Sinema Kulüpleri, İMO Gaziantep Sergi Günleri, Fotoğraf Sergileri gibi sosyal etkinliklerini daha da arttırıp ileriye götürmek istiyoruz.

İMO Çocuk Etkinliği Projesi

Bu proje hiç yapılmadı. Sabaha kadar çalışan ve proje yapan İnşaat Mühendisleri var. Dolayısıyla ailemizi ihmal ediyoruz. O nedenle çeşitli kurumlarla anlaşarak üyelerimizin çocuklarının yaralanacağı yüzme, resim satranç gibi kurslara yönlendireceğiz.

E-BÜLTEN Projesi


1974 yılından beri devam eden bültenlerimiz son iki yıldan beri yapılmıyor. Dolayısıyla E-Bülten Projesi ile aylık üye faaliyetlerimizi, elektronik ortamda e-mail ile göndereceğiz.

İMO Kadın Platformu Projesi

Kadın meslektaşlarımız odamızın olmazsa olmazıdır. Çünkü kadının elinin değdiği yerde güzel şeyler oluyor. İMO Kadın Platformu Projesi sayesinde kadın meslektaşlarımız yaşadıkları sıkıntıları dile getirebilecekler.

Youtube Kanalı Projesi

Youtube kanalı sayesinde meslektaşlarımızın odamızın seminerine veya etkinliklerine gelemediği günlerin programını izleyebilecekler.”

G24 / Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-01-01 10:52:50
2019-10-28 06:48:32