• DOLAR
  $4.314,0900
 • EURO
  $0,8111
 • ALTIN
  $50.284,6600
 • BIST
  $160,9000
29 yıldır kağıt toplayan Opçin: Köyüme dönmek istiyorum

29 yıldır kağıt toplayan Opçin: Köyüme dönmek istiyorum

Köylerinin yakılmasının ardandan Diyarbakır’a yerleşen Hasan Opçin, katı atık toplayıcılığıyla geçimini sağlıyor. Pandemi sürecinde zorlanan Opçin, tek isteği köyüne dönmek.

GÜNEY24.COM – Diyarbakır başta olmak üzere bölge kentlerinde binlerce köyün 1990’lı yıllarda yakılmasıyla birlikte, köylüler ya yanı başındaki kentlere ya da metropollere göç etmek zorunda kaldı.

Hasan Opçin (61) de göç ettirilen milyonlarca kişiden sadece biri. Diyarbakır’ın Hani ilçesine bağlı Çağıl (Batit) köyünde yaşayan Opçin ve ailesi, askerler tarafından “örgüte yardım” ettikleri iddiasıyla kentte göç ettirildi. Diyarbakır merkez Bağlar ilçesine göç eden Opçin, Kaynartepe Mahallesi’nde 29 yıldır plastik gibi katı atık toplayarak geçimini sağlıyor.

‘TOPRAK KADAR MUTLU ETMİYOR’

Hani ilçesinde bulunan topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Opçin, kente yerleşmesinin ardından çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. Köylerinin yakılmasının ardından kente gelerek çalıştıklarını ve iş güç sahibi olduklarını belirten Opçin, hiçbir işin topraklarıyla uğraşmaları kadar kendilerini mutlu etmediğini kaydetti. Opçin, “Köyümüzü yaktıklarında 4-5 kişi buraya geldik. Nüfusumuz 11’e çıktı. İlk yıllarda büyük zorluklar çektik. Kendimiz çalışıp çabalayarak şimdilik nasibimizi alıyoruz” dedi.

PLASTİK PVC TOPLUYOR

İlk yıllarda topladığı cam şişeleri satarak geçimini sağladığını belirten Opçin, sonraki yıllarda ise kağıt ve naylon, şimdi ise daha çok pimapen (Plastik-kapı-pvc) ürünlerini topladığını ifade etti. Elindeki bıçağıyla PVC plastiklerinin üzerindeki lastik ve lekeleri temizleyen Opçin, “Günde bazen 200 kilo, bazen 50 kilo plastik topluyorum. Sıfır pimapenlerin kilosunu 5 TL’den, kullanılan pimapenleri ise 3 TL’den satıyorum. Birkaç ayda topladığım plastikleri Adana’dan gelen bir firmaya toplu satıyorum. Böylelikle 11 nüfuslu aileme bakıyorum” diye anlattı.

KÖYÜNE DÖNMEK İSTİYOR

Pandemi kapanmasından kaynaklı sadece topladığı plastikleri dizerek ve plastiklerin siyah kenarlarını elindeki aletle parlatarak zaman geçirdiğini aktaran Opçin, herkes gibi kendisinin de pandemiden olumsuz etkilendiğini söyledi.

Şimdilerde köylerine gidemediklerini belirten Opçin, ileriki zamanlarda şartlar uygun olursa yeniden köyüne dönüp toprağıyla uğraşmak istediğini ifade etti.

Kaynak: MA / Eylem Akdağ – Müjdat Can

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05