Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  5,7773
  %-0,83
 • EURO
  6,4236
  %-1,00
 • ALTIN
  276,87
  %-0,92
 • BIST
  94.896
  %0,81
7 Ekim: Kürt Kadın Gazeteciler Günü

7 Ekim: Kürt Kadın Gazeteciler Günü

Kürt Kadın Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan MKGP, baskıları hiçe sayarak gerçeğin peşine düşen kadın gazetecileri kutladı. 

GÜNEY24- Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), Kürt Kadın Gazeteciler Günü’ne ilişkin yazılı bir mesaj yayınladı. Mesajda, Özgür Gündem Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni, Kürt kadın basının gelişiminde öncülük eden ve Türkiye basın tarihinin ilk kadın genel yayın yönetmeni olan Gurbetelli Ersöz’ün yaşamını yitirdiği 7 Ekim’in, 6 yıldır Kürt Kadın Gazeteciler Günü olarak Kutlandığı hatırlatıldı.

Kürt kadın gazeteciler olarak bu yıllara dayalı mücadele ve basın geleneğini miras alarak hakikat yolculuğuna devam ettikleri vurgulanan mesajda, “Kurduğumuz kadın ajansları, kadın televizyonu, dergi ve gazetelerle kadının iradesini sözünü her yere taşıma ve büyütme iddiası ve kararlılığımızı ortaya koyduk. Kadın mücadelesinin uluslar, sınıflar, ideolojiler üstü bir mücadele olduğu gerçeği ile yaptığımız yayıncılık kadın haberciliğine, dilinden görüntüsüne yeni bir soluk getirdi” denildi. 

‘DİRENİŞİN UMUDU’ 

Kadın mücadelesinin kazanımı olarak gördükleri böylesi tarihi günlerin, kendileri için direnişin, umudun büyüdüğü zamanlar olduğu kaydedilen mesajda, şöyle denildi: “En zor zamanlarda, en zor koşullarda, ölüm, tutuklama, gözaltı gibi baskıları hiçe sayarak gerçeğin peşine düşen Kürt kadın gazeteci meslektaşlarımızın gününü kutluyor, bu uğurda biran bile tereddüt etmeden yaşamını feda eden gazeteci arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.”

Kaynak: MA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM