• DOLAR
  6,8662
 • EURO
  7,7572
 • ALTIN
  392,92
 • BIST
  1,1291
92’inci Ayda Adalet Talebi

92’inci Ayda Adalet Talebi

İHD, Roboski katliamının 92’nci ayında yaptığı yazılı açıklamayla bir kez daha adalet talep etti.

GÜNEY24 – İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu, 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Roboski ilçesinde Türk Hava Kuvvetleri’nin (TSK) savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 34 kişinin yaşamını yitirmesinin 92’nci ayında “Roboski’ye ve tüm katliamlara adalet istiyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

 Katliama ilişkin yargı sürecine dikkat çekilerek adalet için mücadele eden aileler hakkında soruşturma açıldığını belirtilen açıklamada, “Yakınlarının cenaze törenine katılan aileler hakkında bile soruşturmalar açıldı, Roboski’li aileler sudan gerekçelerle gözaltına alındı ve tutuklandı. Olayın üstünün örtülmesi ve faillerin cezasız bırakılması ‘yeni Roboski’ler olacak’ kaygılarını güçlendirdi ve bu kaygı hiç kapanmamış yaraya yenisinin eklenmesiyle doğrulandı” ifadelerine yer verildi.

 ‘ROBOSKİ ADALET BEKLİYOR’

 “Gerçeklerin gizlenmesine, faillerin korunmasına izin vermeyeceğiz! Roboski adalet bekliyor” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Adalet; faillerin ve sorumluların, devletin hangi makamında bürokrasinin neresinde olurlarsa olsunlar, cezasızlık zırhı ile korunup kollanmadan yargılanmalarını, gereğince cezalandırılmalarını ve katliamın sebep olduğu maddi manevi zararların giderilmesini  gerektirir. Roboski’ye adalet! Tüm katliam ve insanlığa karşı suçlara adalet! Unutmadık,  Unutturmayacağız!”

G24 Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM