• DOLAR
  $3.993,4800
 • EURO
  $0,9996
 • ALTIN
  $58.732,0800
 • BIST
  $181,2000
“Afganistan’da 3 buçuk milyon insan yerinden edildi’’

“Afganistan’da 3 buçuk milyon insan yerinden edildi’’

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Türkiye ziyareti kapsamında Gaziantep’te katıldığı bir toplantıda, Afganistan’da 3 buçuk milyon insanın mülteci durumuna düştüğüne dikkat çekerek, insani yardımların ulaştırılması için Taliban ile müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

GÜNEY24.COM – Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Ankara ve Şanlıurfa ziyaretlerinin ardından Gaziantep’te gazetecilerle bir araya gelerek sığınmacılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına Türkiye’nin son yıllarda en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğunu belirterek başlayan Grandi, “Türkiye’nin mülteciler konusunda pozitif bir politikası var.  Sayıları 3 milyon 700 bini bulan Suriyeliler bu politika ile eğitim, sağlık, sosyal imkanlara erişim sağlıyor. Bazı huzursuzluklar, gerginlikler oluyor. Ankara’da bunun örneği yaşandı. Bu durum üzerine eğilmesi gereken durum olduğunu gösterdi’’ dedi.

“Çalışmalarımızı devam ettireceğiz ki insanlar evlerine gidebilsin’’

Gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili büyük bir fırsata sahip olduğuna dikkat çeken Grandi, “Tabii bu ziyaretim bana bir fırsat oldu. Tekrardan uluslararası camiada bulunan ülkelere, uluslararası organizasyonlara Türkiye’nin bu cömert politikasının devamı için gerekli yardımın daha fazla şekilde ve zamanında iletilmesi bağlamında tekrarlama fırsatı oldu. Maalesef ben de şu anda sizler gibi görüyorum. Suriye’deki durum yıllar geçmesine rağmen çözüme ulaşmış değil. Zira politik, siyasi çözüm demek, mültecilerin kendi ülkelerine gitmelerini sağlayan durum demektir ama bu, aslında tüm mülteciler için ideal olan çözüm demektir. Biz umuyoruz ki Suriye’de barışın sağlanması için çalışmalar devam edecek. Bu arada insani kurumlar insanların ihtiyaçları için çalışmaya devam edecek. Bu sürecin sonunda umut ediyoruz ki gerekli koşullar sağlanmış olacak. Bizler de çalışmalarımızı devam ettireceğiz ki insanlar da evlerine gidebilsin’’ ifadelerini kullandı.

Afganistan’da yaşanan krize de değinen Grandi, en büyük sorunun yerinden edilme problemi olduğunu, ülkesi içinde mülteci durumuna düşmüş insanlar bulunduğuna dikkati çekti. Afganistan’da 3,5 milyon kişinin yerlerinden edilmiş durumda olduğunu dile getiren Grandi, şöyle devam etti:

“Bunların 500 bini Taliban ve Afganistan devletinin arasındaki çatışmalar sebebiyle yerlerinden edildiler. Bu bahsettiğimiz, neredeyse çatışma ortamı bitmiş durumda. Bizlerin, insani kuruluşların öncelikli hedefi insani ihtiyaçların karşılanmasına odaklanmak. Yakın zamanda kış ayına giriyoruz. Afganistan’ın bazı bölgeleri soğuk. İhtiyaçları var ama yerlerinden edilmiş ve evleri olmayanların daha çok ihtiyacı olacak. Bunun farkındayız. İnsani kuruluşlar olarak Taliban ile bazı bölgelerde ihtiyaç içindeki kişilerin yardıma ulaşması için müzakerelere devam edeceğiz. Şu ana kadar çok büyük hareketin Afganistan sınırına ulaşmadığını gözlemledik. Başka bir deyişle çok sayıda insanın Afgan sınırlarından başka ülke sınırlarına geçtiklerine dair gözlemimiz şu an itibarıyla yok. Durum kötüleşirse sınırı aşmak istediğini görürüz. İnsani yardımların doğru zamanda Afganistan’a ulaşması lazım.”

Ayrıca Grandi, gelecek pazartesi düzenlenecek toplantıda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Afganistan için yardım çağrısında bulunacağını sözlerine ekledi.

ORHAN ERKILIÇ / GAZİANTEP

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05