• DOLAR
  7,2818
 • EURO
  8,5236
 • ALTIN
  473,24
 • BIST
  1,1783
Ahmet Türk’e Soruşturma

Ahmet Türk’e Soruşturma

İçişleri Bakanlığı’nın Ahmet Türk hakkında başlattığı soruşturmanın metninde diğer belediye eşbaşkanı Necla Figan Altındağ için ‘sözde eş başkan’ dendi. Henüz Mardin’e kayyım atanmadığı dönemde hazırlanan metinde Ahmet Türk için de ‘eski belediye başkanı’ denildi.

GÜNEY24 – Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevden alınarak yerine kayyum atanan Ahmet Türk hakkında soruşturma açıldı. Ahmet Türkün 7 gün içerisinde ifade vermesi gerekiyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, Bakanlık’ın Mülkiye Müfettişliği 3 Eylül 2019’da Ahmet Türk’e soruşturma başlattı ve savunma istedi. Türk’ten 7 gün içinde savunma istenen ve aksi takdirde ‘ifadeden kaçınmış’ sayılacağı belirtilen soruşturma tebligatında şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlık makamının 15.08.2019 tarihli onayında ‘31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün bilgisi ve talimatlarıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyesi Necla Figan Altındağ’ın sözde eş başkan sıfatıyla belediyenin her türlü organizasyonunun içinde yer aldığı, belediyeye ait tesis ve projeleri sahada bizzat inceleyerek, belediye adına ilgilileri yönlendirdiği ve talimatlar verdiği, Belediye adına yürütülen her türlü faaliyette bizzat tasarrufta bulunduğu ve eş başkan sıfatı ile Belediyenin yönetiminde, sevk ve idaresinde etkin bir şekilde görev aldığı’ ve ilgililerin görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilmektedir.”

‘EŞBAŞKANLIK AKP OYLARIYLA GEÇTİ’

Konuya dair değerlendirmede bulunan Eşbaşkan Necla Figan Altındağ, kayyum atanmasına eşbaşkanlık sisteminin gerekçe gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. “Eşbaşkanlık meşrudur” diyen Altındağ, eşbaşkanlığın AK Parti’nin oylarıyla Meclis’ten geçtiğini belirti ve “Diğer partiler bunu işlevsel kılmadılar ama HDP bunu işlevsel hale getirdi. Yasaldır ve meşrudur. Kadınların mücadelesini geriletmeye çalışıyorlar. Kadınların rolünü hiçe sayıyorlar” ifadelerini kullandı.

G24 Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50