• DOLAR
  $1.667,5000
 • EURO
  $0,4613
 • ALTIN
  $49.400,5100
 • BIST
  $183,3200
Aşılamanın başladığı Gaziantep’te vatandaş kararsız

Aşılamanın başladığı Gaziantep’te vatandaş kararsız

COVİD-19 salgınının başlamasından itibaren tüm dünyanın beklediği aşı Türkiye’de de yapılmaya başlandı. Aşıda öncelik sağlık çalışanlarına verilirken, vatandaşlar ise Çin’den gelen aşıya güvenmekte kararsız.

GÜNEY24.COM – Pandemi sürecinde bulaş ve ölüm sayısı olarak Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Gaziantep’te vaka sayısı büyük ölçüde azalırken, önceki gün başlanan aşılama işleminin ise tüm hastanelerin yanı sıra 164 aile sağlığı merkezinde yapılacağı belirtildi.

Güney24 Haber’e konuşan Gaziantepli vatandaşlar güvenmedikleri için aşı olmayı düşünmediklerini ifade ederken, aşı olduktan sonra konuşan Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki ise, aşının virüsle mücadelede etkin rol oynayacağını belirterek, “Aşı olmamız tedbirleri elden bırakacağımız anlamına gelmiyor. Biz bu hastalığı henüz 1 yıldır tanıyoruz. Vatandaşlarımız aşı olsalar bile tedbiri elden bırakmasınlar’’ dedi.

Gaziantep’teki bazı vatandaşlar yapılacak aşının bir sonraki evresinin insanlara çip takma olduğunu ifade ederken bir çok vatandaş ise, virüsün Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayıldığını bu nedenle Çin’den gelen aşıyı olup olmamakta kararsız olduklarını belirtti.

‘Vaka sayısı yüzde 80 azaldı’’

Pandemide Gaziantep olarak şu anda son derece iyi bir duruma gelindiğine dikkat çeken Sağlık Müdürü Tiryaki, “Hastalığın zirve yaptığı kasım ayı ile kıyasladığımız zaman şu anda vaka sayımız yüzde 80 oranında azalmış durumda. Ama bu azalmayı lütfen insanlarımız rahatlık olarak görmesinler, azalma demek şu anda dışarıda vakalarımızın hala oldukları anlamına geliyor. Bu da bulaş riskinin hala devam ettiği anlamına geliyor.  Dün itibariyle biz de aşımızı olduk. Sağlık çalışanlarımızın aşısını biz birkaç gün içerisinde bitirmeyi düşünüyoruz. Daha sonra ise bakanlığın açıkladığı takvim dahilinde 65 yaş üstündekileri daha sonra ise kronik hastalıkları olanlar önceliklendirilecek. Yani herkes sistemden randevu alamayacak. Randevular önceliklendirme durumuna göre alınabiliyor. Bakanlığın açıkladığı takvimde aşı önceliği meslek guruplarına göre değil de daha çok, ‘sağlık bakanlığı, içişleri bakanlığı, milli savunma bakanlığı personeli’ şeklindeydi. Basın mensuplarıyla ilgili özel bir açıklama gelmedi ama sizlerin insanlarla çok fazla iç içe olduğunu biliyoruz. Bu konuyu bakanlığa da ilettik, büyük olasılıkla sizler de pek yakında öncelikli grup içerisinde yer alacaksınız diye düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.

‘’COVİD-19’u atlatmış kişilere 6 ay aşı yok’’

Daha önce koronavirüse yakalanan vatandaşların 6 aya kadar aşı olamayacaklarını belirten Dr. Tiryaki, “Sağlık çalışanlarında herhangi bir kısıtlama yok, sağlık çalışanı hastalığı geçirmiş olsa bile kendisi tercih ediyorsa aşı yaptırabilecek. Sağlık personeli dışındaki covid-19’u atlatmış vatandaşlarımız, hastalıktan sonraki 6 ay içerisinde herhangi bir şekilde aşı işlemi yapılamıyor. Şu anda Gaziantep genelinde 164 tane aile sağlığı merkezinde aşılama işlemi başladı. Bunun yanı sıra, kamu hastaneleri, özel hastaneler ve üniversite hastanelerimizin tamamında aşı yapılacak. Sanıyorum 6 ay içerisinde tüm aşılama işlemini bitirmiş olacağız’’ diye konuştu.

Vatandaşların aşı olsalar bile maske ve mesafe kurallarına uymaya devam etmeleri gerektiğine dikkat çeken Tiryaki, “Aşılama faaliyetlerimiz başladı, en kısa zamanda bitireceğiz. Hepimizin umudu aşılama sonrası bu hastalığın sadece ülkemizden değil tüm dünyadan temizlenmesi. Ancak aşı yapılacak olmamız tedbirleri elden bırakacağımız anlamına gelmiyor. Çünkü biz bu hastalığı henüz 1 yıldır tanıyoruz. Yapabileceği şeyleri henüz net bir şekilde bilmiyoruz. Bu yüzden insanlar aşı yapıldık diye rahat davranmasınlar, mutlaka maske, mesafe ve temizlik kurallarına uysunlar’’ ifadelerini kullandı.

G24 / Orhan Erkılıç

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05