Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  5,9374
  %0,05
 • EURO
  6,5846
  %0,05
 • ALTIN
  297,28
  %-0,04
 • BIST
  7,7514
  %0,11
Avrupa Birliği Tescilli Türk Tatlısı ‘Antep Baklavası’

Avrupa Birliği Tescilli Türk Tatlısı ‘Antep Baklavası’

Avrupa Birliği (AB) tarafından tescil edilen ilk Türk ürünü olan “Antep Baklavası” bin bir emekle üretilerek Türkiye’nin  ve başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

GÜNEY24-UNESCO’nun gastronomi alanında “Yaratıcı şehirler” unvanı verdiği Antep’in baklavası, insanların vazgeçemediği lezzetlerden biri haline geldi.

Hamur, fıstık ve şerbetle hazırlanan ve Antep Baklavası özellikle bayramlarda yerli ve yabancı turistler tarafından daha çok rağbet görüyor. Bayram öncesi mesai ve personel sayısını iki katına çıkaran baklava üreticileri ise bu yoğun talep karşısında oldukça memnun.

Lezzetli olduğu kadar yapımı da meşakkatli olan baklava yapımının olmazsa olmazının kullanılan malzeme ve ustalık olduğunu vurgulayan 20 yıllık baklava ustası Kadir Kocaoğlu, “Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin baklava denildiğinde akıllara Antep, Antep dendiğinde ise baklava geliyor” dedi.

Baklavanın kente Halep’ten geldiğini belirten Kocaoğlu, “Halep’e gidip gelen kervanlar sayesinde Antepliler Halep’te baklava yapımını öğreniyor. Ondan sonra  gelip Antep’te yapmaya başlıyorlar. Bu işi ilerleterek baklavayı üst noktalara taşıyor. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin, baklava denildiğinde akla Antep, Antep dendiğinde de baklava geliyor” diye konuştu.

Malzeme ve ustalık önemli

Teknolojinin ilerlemesiyle bazı nimetlerinden faydalandıklarını, ancak baklavada teknolojinin etkisinin çok az olduğunu söyleyen Kocaoğlu, baklava yapımında asıl işin el emeğiyle yani ustalıkta bittiğini dile getirdi. Antep baklavasında kullanılan malzemenin ve ustalığın çok önemli olduğunun altını çizen Kocaoğlu, “İkisinden birisi eksik olursa iyi bir baklava çıkmıyor. Kaliteli malzeme olmayınca ustalıkta bir yere kadar oluyor. Ustalık olurda malzeme olmasa o da belli bir yere kadar oluyor. Ancak ikisi bir araya geldiğinde nefis baklavalar ortaya çıkıyor. Biz bu sektörde çırak bulmada zorluk yaşamıyoruz. Çünkü bu mesleği öğrenme noktasında talep çok. Gelen gençler işi severek öğreniyor. Çünkü Antep’te baklava ustalığı prestijli bir meslektir. Okullar tatil olduğunda bize bolca çırak geliyor. Biz de mesleğin ilerlemesi ve ölmemesi için elimizden geldiğince çırak yetiştirmeye çalışıyoruz. Bir baklava ustasının yetişmesi en az 8 yıl alıyor” diye ekledi. 

Baklavayı gerektiği gibi üretenlerin yanı sıra merdiven altlarında kalitesiz üretim yapan yerlerinde olduğunu söyleyen Kocaoğlu, gerçek bir baklavanın yapımında harcanan emekten ötürü pahalı olduğu kaydetti. “Ucuz etin yahnisi olmaz” deyimini örnek vererek ucuz baklavanın yenilmemesi tavsiyesinde bulundu.

Jiyan CİN/Orhan ERKILIÇ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-01-01 10:52:50
2019-10-28 06:48:32