• DOLAR
  $4.303,5800
 • EURO
  $0,8132
 • ALTIN
  $50.402,3400
 • BIST
  $161,6000
Gofret Yurdal
Gofret Yurdal
guney24news@gmail.com
Bizi sahiplenmeyin, dost edinin
 • 09 Mart 2020 Pazartesi
 • +
 • -

Güney24.com / Köşe Yazıları

Belki de alnımıza yazılan yazı olarak kabul etmek lazım, ağızlara sakız gibi yapışan hakkımızdaki söylemleri.

Evcil hayvan, cins kedi, ırk köpek, muhabbet kuşu, konuşan papağan vs. vs.… Uzayıp giden güya ‘güzellemeler’ zinciri.

Başta bir hayvan, daha sonra da bir köpek olarak düşünüyorum ama idrak edemediğim düşünceler beynimi kemiriyor. Aynı dünyada, aynı toplumda yaşayan bazı ‘insanlar’ bizi kendilerine dost olarak görüyorken, ‘insan’ olamamış bazı ‘yaratıklar’ neden bizi mal, eşya, maskot ve hatta düşman olarak görüyor.

Dünyanın birçok noktasında, ülkemizde ve yaşadığım kent olan Gaziantep sokaklarında her gün onlarca hayvan dostum trafik kazasında, ‘yaratık’ saldırısında, hastalıktan, soğuktan ya da açlık ve susuzluktan yaşamını yitiriyor.

Benim yaratık, onların ise kendilerine insan adı verdiği türün soydaşları arasında gerçekten vicdan sahibi olan, olması gerektiği gibi yaşamayı kendine düstur edinmiş canlılar da yok değil tabi.

O canlılar, biz hayvanları mal değil de can olarak gördükleri için kendi gayretleriyle, gerek sosyal medya hesaplarından gerekse diğer iletişim yollarını kullanarak bize dost olacak insanları buluyorlar. Böylelikle bizim de karnımızın doyacağı ve hayatımızla ödediğimiz belalardan korunacağımız sıcak bir yuvamız oluyor.

Bu, yaşam sokağının güzel yanı, bir de ‘görünen’ diğer yanı var. Bu dost bulma sırasında resimlerimize bakıp bizi rengimizden, türümüzden, tüyümüzden, gözümüzden, engelimizden, boyumuzdan dolayı beğenen ve beğenmeyen bir kesim oluştu ve bu kesimin sayısı azımsanmayacak kadar da fazla.

İşte bütün bunları göz önünde bulundurduğumda yukarıda belirttiğim kafamı kemiren sorunlar/sorular ortaya çıkıyor.

Biz hayvanları neden kendinize dost değil de alınıp satılabilecek, sıkıldığınız zaman sokağa atılabilecek bir mal olarak görüyorsunuz?

Sokaklarda size ihtiyacı olan yüzlerce hayvan dostunuz varken neden petshoplardan parasını verip istediğiniz ‘bizi’ satın alıyorsunuz?

Siz bizlere yuvanızı açtığınız zaman biz sizler için ‘bu insanın evi az sıcak, bunun bize vereceği maması kalitesiz, bu zengin, bu fakir, bu insan çirkin, bu güzel diye seçiyor muyuz?

Biz sokaklarda bize vereceğiniz bir lokma yemeğe, bir kap suya bile razı iken, sizin bize karşı bu ‘seçenekçi’ yaklaşımınız adaletsizlik değil mi?

Yapmayın dostlar, maksadınız vicdanınızı rahatlatarak sosyal medyada prim yapmak ise, hiç yanaşmayın sizin gibilerden gelecek yardım da sevgi de gelmesin. Bizim için gece gündüz demeden mücadele eden gerçek insan dostlarımız olmasaydı, soyunuz kurusun derdim de, benim gibi bir köpeğe yakışmaz.

Gofret Yurdal / Köşe Yazısı

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50