Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  6,7070
  %0,03
 • EURO
  7,5148
  %0,18
 • ALTIN
  372,45
  %0,00
 • BIST
  8,4447
  %0,33
Bu yöntemle vücutta iz kalmıyor

Bu yöntemle vücutta iz kalmıyor

GÜNEY24-Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde, vücudun doğal açıklıklarından girilerek uygulanan V-Notes endoskopik cerrahi işlemi yapılmaya başlandı.

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde tüp bağlama, tüp, rahim ile yumurtalıktaki kistlerin alınması operasyonlarında V-Notes endoskopik cerrahi işlemi uygulanıyor.

Şimdiye kadar 6 kişiye uygulanan yöntemle vücudun doğal boşlukları kullanılarak yapılan operasyonlarda, herhangi bir kesi izi kalmıyor, hasta günlük yaşam aktivitesine daha erken dönebiliyor.

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Mehmet Obut, yaptığı açıklamada, V-Notes ameliyatının dünyada ve Türkiye’de kullanılmaya başlanan çok yeni bir yöntem olduğunu, çok az merkezde uygulandığını söyledi.

Yöntemin bu ay kullanılmaya başlandığını ifade eden Obut, “Hastanemizde başarıyla uygulanan bu yöntemle hastalarımız oldukça memnun bir şekilde ayrılmaktadır.” dedi.

Daha önceki uygulamalarda karın bölgesinde endoskopik yöntemle 1,5 santim kesi oluştuğunu kaydeden Obut, söz konusu uygulamada ise kesi bulunmadığını, estetik açıdan da avantajlı bir uygulama gerçekleştirildiğini bildirdi.

Sadece doğal açıklıklardan girilerek yapılan bir ameliyat olduğunu dile getiren Obut, “Laparoskopik ameliyatlar, normal ameliyatlardan daha avantajlı. Ama bu yöntemin laparoskopik ameliyatlardan daha da avantajı var. Hastanemiz Türkiye’de endoskopik açıdan yapılan ameliyatlar açısından sayılı merkezlerinden biri. Endoskopi oranı en yüksek hastanelerden birisidir. Neredeyse açık ameliyat yok denecek kadar az. Bu yeni yöntemle Türkiye’de ensdoskopi anlamında öncü merkez haline geldik. ” diye konuştu.

Bu ameliyatların klasik laparoskopik ameliyatlara ek olarak estetik açıdan daha iyi sonuçlar verdiğini ifade den Obut, şöyle devam etti:

“Bu yöntem sayesine fıtık çok nadir ve hatta hiç görülmemekte. 6 hastayı bu yöntemle ameliyat ettik. Hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Hastalarımız memnun oldu. Kimisi aynı gün kimisi de bir gün sonra taburcu edildi. Yeni bir yöntem olduğu için hastalar tarafından fazla bilinmiyor. Klasik endoskopik ameliyatlara ek olarak, bazı avantajları var. Bu ameliyat, dünyada sayılı merkezlerin dışında İstanbul ve Diyarbakır’da uygulanmaya başlandı. Ameliyat sonrası ağrı, bu yöntemle çok daha az.” 

Obut, ameliyatları kadın doğum uzmanları Erdal Şeker, Cengiz Adnan ve Cemil Oğlak ile başarılı bir şekilde yaptıklarını sözlerine ekledi.

Güney24

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM