• DOLAR
  7,7147
 • EURO
  9,0834
 • ALTIN
  472,95
 • BIST
  1,1762
Cezaevlerindeki Hak İhlallerinin Araştırılması Önergesi Reddedildi

Cezaevlerindeki Hak İhlallerinin Araştırılması Önergesi Reddedildi

HDP’nin cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin ve hukuksuzlukların araştırılması için verdiği araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

GÜNEY24 – Halkların Demokratik Partisi (HDP), cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin ve hukuksuzlukların araştırılması, tespiti ve incelenmesi amacıyla Meclis araştırması istedi.

Meclis Genel Kurulu’na sunulan önergede, tutukluların en fazla maruz kaldığı hak ihlalleri arasında, tek kişilik hücrelere konulması, süngerli oda uygulamaları, cezaevi görevlilerinin uyguladığı kötü muamele, yiyecek miktarının azlığı ve yemeklerin hijyenik olmayışı, disiplin cezalarının keyfi bir biçimde uygulanması, kalabalık koğuşlar, hasta mahpusların tedavi süreçlerinin aksatılması, kelepçeli muayene dayatması gibi ihlaller yer aldı.

Ziyaretçilere yönelik onur kırıcı muamelelerin de yapıldığına dikkat çekilen önergede, tutukluların can güvenliği kaygısı da yaşadığı ifade edildi. Önergede, “Cezaevi görevlileri tarafından darp edilen ve tek kişilik hücrelere konulan mahpuslar, görevlilerin kendilerini ölümle tehdit ettiklerini ifade etmektedirler. Tutuklu ve hükümlülerin ikametgahlarına uzak cezaevlerinde kalması ziyarete giden aileleri için ayrıca zorluğa sebep olmaktadır. Çok uzak kentlerdeki cezaevlerine görüşe giden ailelerin trafik kazası geçirmesi, maddi zorluklar yaşaması da sıkça karşılaşılan sorular arasındadır” denildi.

‘EN YOĞUN HAK İHLALLERİ CEZAEVİNDE’

Önerge üzerine kürsüde söz alan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, cezaevlerindeki durumun dayanılmaz bir hal aldığını belirtti. Toğrul, hak ihlallerinin en yoğun yaşandığı yerlerden birinin cezaevleri olduğunu belirterek, hasta tutukluların durumuna dikkat çekti. Toğrul cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere bin 334 hasta tutuklunun olduğunu söyledi. Resmi olmayan verilere göre 2019 yılında 50 hasta tutuklunun yaşamını yitirdiğini hatırlatan Toğrul, “Tutukluların ihtiyaçları karşılanmıyor. Tecrit, işkenceye varan boyutlarda. Cezaevlerindeki işkence iddiaları rutin hale gelmiştir. 12 Eylül sürecinde tutuklulara yönelik sistematik işkenceyi aşmış durumda. Sivil toplum örgütlerinin hazırladıkları ve kamuoyuna sundukları raporlara rağmen cezaevlerindeki durum değişmemiştir” dedi.

Önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Kaynak:MA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50