• DOLAR
  $4.325,5800
 • EURO
  $0,8167
 • ALTIN
  $50.566,6100
 • BIST
  $162,9000
Birsen Batar
Birsen Batar
birsenbatar7@gmail.com
Corona kedi ve köpekten bulaşmaz!
 • 29 Mart 2020 Pazar
 • +
 • -

Güney24.com Köşe Yazarı Birsen Batar’ın kaleminden…

Bulaşıcı olduğu için dünyada ve ülkemizde hızla yayılan bu virüs insan hayatını yok etmeye devam ederken insanlar virüs sebebini ve nereden çıktığını merak edip kendi kafalarından hiçbir araştırmaya meydan vermeden tanılar koymaktadır.

Ne yazık ki bu tanıların çoğu hayvanları günah keçisi ilan etmekten başka bir yere varamamaktadır. Başa gelen her olay ve hastalıkta günah keçisi ilan ettiğimiz canlılarımız tehdit altındadır. Bir köy imamının camiden yaptığı anons ile corona virüsüne sebep hayvanları göstermesine mi yanalım, buna inanıp yıllarca evinde beslediği hayvan kişisini sokağa terk eden insanlara mı?  Daha acısı da şu ki Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs sonrası orda yaşayan insanların bir zamanlar acımadan afiyetle yediği hayvanları canlı canlı toprak altına gömmesi!

Ne acı değil mi? İnsanlar ne kadar da bilinçsiz. Düşünme yetisi olmayan bu insanlar, araştırmaktan yoksun bilim ve kitaplardan uzak yaşarken hem kendilerine hem de hayvanlara zarar veriyor!

Özellikle kedi ve köpekteki hastalıkların zoonoz hastalıklardan olmadığı yani hayvandan insana bulaşan bir hastalığın olmadığının altını çizmek gerek! Ayrıca bu virüs hayvandan insana bulaşmayan bir virüsken, insandan hayvana kolayca bulaşabiliyor! Yani bu durumda hayvanlar da insanların yaydığı bu virüs sonucu tehlike altında!

Uzmanlar bağıra bağıra söylüyor, ‘hayvanlar virüs yaymaz, hayvanlardan insana bulaşmaz…’ diye!  Sonra bir köy imamı çıkıyor ve hayvanları günah keçisi ilan ediyor! Okumamış, araştırmamış, tüm bilim dallarından uzak biri geçiyor klavye başına, virüsün sebebi olarak o milyon kitleye sahip sayfasından hayvanların virüs yaydığını ve uzak durulması gerektiğini yazıyor. Buna inanıyor insanlar ve ellerinde hazır tuttukları o taş yine hayvanlara atılıyor!

‘Doğa sessizliğini bozmuş olmasın’

Bencilliğimize, nefretimize, bilinçsizliğimize doymuyoruz. Asıl sebep bilinçsizlik iken, asıl neden biz insanlarken yine kendimizi aklayıp zavallı hayvanları hedef gösteriyoruz! Peki, soruyor musunuz kendinize yüzyıllardır tahrip ettiğimiz, temiz tutmadığımız, yakıp yıktığımız doğa sessizliğini bozmuş olmasın?   Bana sorarsanız tek sebep biziz! Doğayı sevmedik, kirlettik; Bilimden uzak kaldık, kitapları yaktık!

Oksijen ihtiyacımızı ücretsiz ve muazzam şekilde üreten ağaçları kestik, ormanları yaktık. Ve minik bir oksijen tüpüne muhtaç kaldık şimdilerde.

Corona virüsünün bu denli ölümcül ve yayılma hızı yüksek bir salgın olduğunu bilemedik; çünkü bizim önümüze sunulan o kitaplar orta düzeyi geçemedi! Sonra yarım yamalak bilgimiz ile en savunmasız canlıları sebep gösterir çözüm arayışı içinde bulunmazken insanları yanlış bilgiler ile donatmanın anlamı var mı? Bunun adı kötülük! Çin de hayvanları suçlayan ve canlı canlı gömen o insanlar belki de o canlıları yemek yerine sevseydi bunlar başımıza gelmeyecekti. Gıda kaynaklı olabilirken asla sevgi kaynaklı bir yayılım söz konusu olamaz.

‘Corona’nın mutasyon hali kedilerde var’

Corona virüsünün mutasyona uğramış hali olan ve kedilerde FIP hastalığı olarak karşımıza çoğu kez çıkan bu virüsü biz biliriz. Çoğu kedimiz yıllardır ölümcül olan ve tedavisi pek mümkün olmayan bu hastalığa yakalandı. FIP hastalığına yakalanan birçok kedimize defalarca sarıldık vedalaşmalarımızda çok yakın temaslar kurduk, koklayarak öperek uğurladık hasta canlarımızı. Bulaştı mı derseniz, hayır! Kedide corona virüsünün mutasyona uğramış hali olan bu hastalık biz insanlara bulaşmayacağı gibi kediden de köpeğe bulaşmaz.

Hatta ve hatta bu virüsle çoğu kez karşılaşan ve hayvanlar ile yakın temas kuran bizlerin bağışıklığı virüsle savaşmaya alışık ve güçlü olduğundan biz hayvan severler bilinenin aksine oldukça güvendeyiz. Sizin korkup o sakındığınız canlılar, bizim vücudumuzu tüm mikroplara karşı bariyer gibi ören duvarlar inşa etti.  Biz doğa sever, hayvan sever insanlar savaşçı ruhumuz ile çoğu mikroplara ve hastalığa karşı bağışıklık kazanmış vaziyetteyiz. Lütfen minik dostlarımız hakkında asılsız, kanıtlanmamış haberlere ve söylentilere inanmayın. Onlar insan hayatı için bir tehdit değildir.  Dünden bugüne kayıtlara geçen hayvandan insana bulaşan ölümcül hastalık daha saptamamışken bu söylentiler laf kalabalığından başka bir şey değildir.

G24

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50