• DOLAR
  $4.046,3900
 • EURO
  $1,0336
 • ALTIN
  $59.097,9600
 • BIST
  $182,6000
Dünyada Sadece Halfeti’de Yetişen Karagül

Dünyada Sadece Halfeti’de Yetişen Karagül

Dünyada sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen, kendine özgü görünümünü ve kokusunu yetiştiği topraktan alan karagül, ilkbaharla birlikte çiçek açtı.

GÜNEY24 – Kendine özgü rengiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken karagül, Birecik Barajı’nın su altında bıraktığı ilçenin ekolojik dengesinin değişmesi nedeniyle üretimi azalan çiçekler arasındaki yerini aldı.

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince 2013’de “sakin şehir” ağına dahil edilen, mistik tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle yerli, yabancı turistlerin uğrak yeri arasında bulunan Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde, karagülün daha çok üretilmesi için çalışma başlatıldı. Halfeti ilçesinde yetişen ve kendine has siyah rengi ile birçok dizi ve romana konu olan karagül, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde koruma altına alınarak yerli yabancı turistlerin ziyaretine sunuluyor.

Turistlerin gözdesi karagül

Halfeti’nin tarihinin çok eskiye dayandığını belirten Halfeti İlçe Tarım ve Orman Müdürü Akan Akmeşe, ”Karagül’ün tarihiyle ilgili net bir bilgi olmamakla birlikte yıllardır bu bölgede endemik olarak yetiştiği bilinmektedir. Karagül sadece  mikroklima özelliği olan ilçemize has yetişmektedir. Karagül sadece Eylül-Ekim ve Mart-Nisan aylarında siyah renklerde açmakta, diğer aylarda ise siyah olan rengini tam koruyamamaktadır. Çalı bir bitki görünümünde olan karagüllerimiz gonca şeklinde iken rengi daha siyahtır” dedi.

Karagülün ziyaretçilerin gözdesi haline geldiğine dikkat çeken Akmeşe ”Karagül yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin ilgisini çok fazla çekmektedir. Çünkü sadece bu bölgede yetişebilmesinin yanı sıra kendine has kokusu ve yapısı itibariyle endemik bir türdür. Buradan dışarı çıkarıldığında rengini koruyamamaktadır. Gülün siyah açmadığı dönemlerde ise siyah iken kuruttuğumuz gülleri yılın her dönemi ziyaretçilerimize sunabilmekteyiz.  Bunun yanı sıra karagülden şerbet, lokum, çay ve reçel gibi ürünlerde elde edebiliyoruz. Bu ürünler de Halfeti’ye gelecek olan ziyaretçilere sunulacaktır” şeklinde konuştu.

ORHAN ERKILIÇ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05