• DOLAR
  7,7448
 • EURO
  9,1111
 • ALTIN
  472,59
 • BIST
  1,1755
Gazetecilerin Basın Kartı Eylemi

Gazetecilerin Basın Kartı Eylemi

Basın kartları önce iptal edilen, sonra tekrar kullanıma açılan gazeteciler bugün Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın çağrısıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı önünde eylem gerçekleştirdi. Gazeteciler İletişim Başkanlığı’nı yeni basın kartlarını dağıtmaya çağırdı.

GÜNEY24 – Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yenilenmeyen basın kartlarının iptal edilmesi ve sonrasında yeniden kullanıma açılması sonrasında bugün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı önünde bir eylem gerçekleştirdi.

“Kartı değil haklarımızı istiyoruz”, “İcazetli gazeteci olmayacağız” “Susmayacağız, Yazacağız” ve “Gazetecilik karta sığmaz” İletişim Başkanlığı önünde bir araya gelen gazetecilere CHP ve HDP’li milletvekilleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği ve İnsan Hakları Derneği de destek verdi.

Burada TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak tarafından okunan basın açıklamasında İletişim Başkanlığı’na turkuaz basın kartlarını bir an önce dağıtılması çağrısı yapıldı.

“Gazeteciler cezalandırılmak isteniyor”

“Bizler iktidarın gazetecisiysen varsın, yoksa yoksun dayatmasını kabul etmedik, etmiyoruz. Gazeteciler olarak kimsenin icazetine ihtiyaç duymuyoruz. Tek düsturumuz olan ‘halkın haber alma hakkı’nı korumak istiyoruz” denilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Meslektaşlarımızın yaşadıkları bu mağduriyeti giderme yolunu seçen İletişim Başkanlığı’na tekrar çağrıda bulunarak, bir yıldır hiçbir gerekçe gösterilmeden verilmeyen turkuaz kartlarını da bir an önce vermeye çağırıyoruz. Gazeteciler cezalandırılmak isteniyor. Türkiye’de gazetecilerin taşıdığı sarı basın kartı hep tartışma konusu oldu. Buna karşın gazeteciler kartlarına 2015’e kadar kolay ulaşabiliyorken, 2015’te Basın Kartı Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle kart almak zorlaştı. 2018’de Basın Kartı Yönetmeliği değiştirilerek, gazeteci meslek örgütü temsilcileri komisyondan çıkarıldı.

“2019’da sarı basın kartı turkuaz rengine çevrildi ve tüm kartların yenilenmesi için başvuru yapılması istendi. Aradan geçen bir yıl içinde yüzlerce gazetecinin kartı yenilenmedi. İncelemede olduğu, yenileneceği ifade edildi. Bu uzun sürenin ardından eski kartlarını hala kullanabilen gazetecilerin basın kartlarının ise 23 Ocak itibariyle iptal edildiğini öğrendik. Kartların neden iptal edildiğine ilişkin hiçbir açıklama yapılmadığı gibi gazetecilerin telefonlarına da yanıt verilmedi.

“Dayatmaları kabul etmiyoruz”

“İletişim Başkanlığı’nın bu sessizliği 26 Ocak akşamına kadar devam etti. Sisteme giren meslektaşlarımız Sarı Basın kartlarının yeniden kullanıma açıldığını gördü. Bir pazar akşamı kararından dönen İletişim Başkanlığı belli ki incelemelerini tamamlamış. Bugün bizler iktidarın gazetecisiysen varsın, yoksa yoksun dayatmasını kabul etmedik etmiyoruz. Gazeteciler olarak kimsenin icazetine ihtiyaç duymuyoruz. Tek düsturumuz olan “halkın haber alma hakkı”nı korumak istiyoruz.

“Kartlarımız nerede?”

“Bunun için de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığını bir an önce bu konuya açıklık getirmeye, yıllardır bu kartı taşıyan gazetecilerin kartlarının neden yenilenmediğini, iptal edilme gerekçelerini kamuoyuna açıklamaya çağırıyoruz. Bir yıldır “inceleme” denilerek bekletilen meslektaşlarımızın kartlarının bir an önce verilmesini istiyoruz. İletişim Başkanlığı inatla “Basın kartları iptal edilmedi” açıklaması yapıyor. O halde kartlarımız nerede?”

G24 Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50