Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  5,9374
  %0,05
 • EURO
  6,5846
  %0,05
 • ALTIN
  297,28
  %-0,04
 • BIST
  7,7514
  %0,11
”Grip soğuktan değil virüsten bulaşır”

”Grip soğuktan değil virüsten bulaşır”

Uzmanlar, iyi havalanmayan ortamlarda ve soğuk havalarda grip-nezle nedeni olan virüslerin daha kolay bulaşacağını belirtiyor.

GÜNEY24 – İstanbul Aile Hekimliği Derneği Bilim Komisyonu Üyesi Uzman Doktor Özgür Akbaba iyi havalanmayan ortamlarda ve soğuk havalarda grip-nezle nedeni olan virüslerin daha kolay bulaşacağını belirtti. “Aslında soğuk hava değil ortamı havalandırmamak, hastalığın insandan insana bulaşmasına ve hasta olmamıza neden olur. Dolayısıyla kış aylarında bu virüsleri başka birinden kapmak çok kolaydır” diyen Akbaba, sağlıklı bireyin her kış bir kaç kez grip olmasının çok normal olduğunu vurguladı.

”Öpüşmekle değil dokunmakla bulaşır”

Grip ve nezlenin öpüşmekle değil, en çok ellerden bulaştığını kaydeden Akbaba, yapılması gereken öpüşmemek değil el sıkışmamak olduğunu belirtirken; virüslerin en çok kapı kolları, masa,sandalye, bilgisayar klavyesi gibi yüzeylerden bulaştığına dikkat çekti.

Bağışıklık sistemi için dengeli beslenme, iyi dinlenme, düzenli uyku ve spor yapmak dışında yapılması gereken başka bir şey olmadığını ifade eden

Akbaba, Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ya da grip-nezle olmayı önlediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir vitamin ya da başka bitkisel ürünün olmadığını söyledi.

Fiziksel aktivite çocukların sağlığı için çok önemli olduğunu belirten Akbaba, ailelerin, çoocuklarının dışarda oynamasını engellememesi gerektiğini söyledi. Uzman Doktor Özgür Akbaba sözlerini şöyle sürdürdü:

“ ‘Çocuk dışarda top oynadı, terledi, hasta oldu’ diye bir şey yok. Sıcak evde sürekli telefon-bilgisayar başında oynayacağına soğuk havada dışarda oynasın daha iyi. Üşümeyecek kadar giyinmesini sağlayın yeter. Giyinme, üşüme, soğuk algısı ve hissi tamamen çocukluktan alıştırmayla ilgilidir. Çocukken soğuğa daha alışkın büyütülen çocuklar hem kolay üşümez hem de daha dirençli olurlar.”

Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-01-01 10:52:50
2019-10-28 06:48:32