Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  6,6967
  %0,42
 • EURO
  7,3367
  %0,62
 • ALTIN
  363,64
  %0,73
 • BIST
  8,3729
  %0,46
İdlib’de İnsani Kriz Giderek Kötüleşiyor

İdlib’de İnsani Kriz Giderek Kötüleşiyor

BM yetkilileri ve bağımsız gözlemci örgütler, Suriye ve Rus savaş uçaklarının saldırılarında çok sayıda geçici sağlık tesisi ve yardım malzemesi depolarının da vurulduğunu kaydetti.

GÜNEY24 – Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin kuzeybatısında çoğu kadın ve çocuk yüzbinlerce sivilin sıfır derecenin altındaki soğuklarda çok az gıda malzemesi ve yetersiz barınma olanakları içerisinde yaşadığını, durumun 9 yıl önce Suriye iç savaşının ilk patlak vermesinden bu yana bölgedeki en ciddi insani kriz olduğunu belirtti.

Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya destekli hava saldırılarına derhal son verilmesi yönündeki çağrılarına rağmen, gerek Şam gerekse Moskova muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib’den geri adım atacak gibi görünmüyor.

Son birkaç ayda en az 800 bin sivil bölgeden kaçtı

BM ve bağımsız yardım örgütlerine göre, son birkaç ay içinde, kapalı olan Türkiye sınırına doğru en az 800 bin kişi kaçtı.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi sözcüsü David Swanson da, Suriye hükümetinin Rusya destekli saldırılarından Aralık ayı başından bu yana yaklaşık 875 bin Suriyeli’nin kaçtığını, Türkiye sınırına yakın bölgelere kaçanların son günlerde ağır çatışmaların olduğu batı Halep bölgesinden geldiğini, kaçanların yarım milyonunu çocukların oluşturduğunu kaydetti.

Suriye hükümet güçleri Halep’in kuzeyi ve kuzeybatısında 30’un üzerinde köyü ele geçirdi ve Halep’i başkent Şam’a bağlayan ana otoyolu da kontrolu altına aldı. BM yetkilileri, son 4 gün içerisinde 150 bin civarında mültecinin çatışmalardan kaçtığı bilgisini verdi.

Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı David Miliband, İdlib’de küresel güvenliğin ve küresel değerlerin risk altında olduğunu söyledi. Miliband, “İdlib’deki facia, diplomasinin başarısız kalmasının ve uluslararası camianın Suriyeli sivilleri terk etmesinin açık belirtisi” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) direktörü Kenneth Roth da, İdlib’de cihatçıların varlığının “sivil nüfusun ayrım gözetmeden bombalanmasına” ahlaki anlamda bir gerekçe olarak gösterilemeyeceğini ifade etti.

Bir yanda kapalı sınırlar diğer yanda ilerleyen Suriye hükümet güçlerinin arasında sıkışan sivillerin yerde karlar altında ya da şanslılarsa BM ve diğer uluslararası yardım örgütlerinin sağladığı çadırlarda uyumaktan başka seçenekleri yok. Telefonla ulaşılan yardım görevlilerine göre, çadırları olsa bile içerisini sıcak tutmaları çok zor çünkü havalandırma olmadığı için soba kullanmak tehlikeli ve odun da çok kısıtlı.

G24 / Dünya

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-01-01 10:52:50
2019-10-28 06:48:32