• DOLAR
  7,6572
 • EURO
  8,9171
 • ALTIN
  457,01
 • BIST
  1,1635
İki köyde karantina kaldırıldı

İki köyde karantina kaldırıldı

Türkiye’de hızla yayılan koronavirüs (KOVİD-19) sebebiyle karantinaya alınan iki köyde karantina kaldırıldı.

GÜNEY24- Mardin Derik’e bağlı kırsal Kovalı (Endewl) Mahallesi ile Kars’ın Digor ilçesine bağlı Türkmeşen köyündeki karantina kaldırıldı. 

Mardin’in Derik ilçesine bağlı kırsal Kovalı (Endewl) Mahallesi’nde 8 Nisan’da koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başlayan karantina uygulaması sona erdi. Mahallede koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 8 Nisan günü başlatılan karantina uygulaması dün akşam alınan ikinci kararla sona erdirildi.

Mahalleye bağlı Tepecik (Heramîye) mezrasındaki karantina uygulamasının bir süre daha devam edeceği öğrenildi. Yetkililer tarafından köy muhtarına bilgi verilirken, karantinanın sona erdiği mahallede kurulan kontrol noktasının da mezraya kaydırıldığı belirtildi. 

3 KİŞİ TABURCU OLDU 

Kovalı mahallesi ve bağlı Tepecik mezrasında 15 kişi çeşitli hastanelerde karantina altında tutulurken, durumlarının da iyiye gittiği öğrenildi. Yoğun bakımda tutulan bir yurttaşın yoğun bakımdan çıktığı öğrenilirken, Kovid-19 nedeniyle geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Nurettin (Newroz) Çınar’ın hastanede karantina altında tutulan 3 kişilik ailesinin de taburcu edildiği öğrenildi.

KARANTİNA 7 MAHALLEDE SÜRÜYOR 

Mardin’de farklı tarihlerde karantina altına alınan Kızıltepe’nin Eymirli (Tibyad), Artuklu’nun Ahmetli (Qesra Ehmed), Yardere (Qurdîsê) ve Bağlıca (Gundê Bernîşt), Derik’in Tepecik (Heramiyê) Mezrası, Mazıdağı’nda Gümüşyuva (Dera Metîna) ve Savur’un Yeşilalan (Barman) mahallelerindeki karantina uygulaması sürüyor. 

KARS’TA BİR KÖYDE KARANTİNA SON BULDU 

Kars’ta da Kovid-19 salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında karantinaya alınan Digor ilçesine bağlı Türkmeşen köyündeki karantina kaldırıldı. 

Kars Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında; Digor İlçesi Türkmeşen köyünde uygulanmakta olan karantinanın 25 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 00.01 itibariyle kaldırılması kararlaştırılmıştır” denildi. 

Kentte Selim ilçesine bağlı Gelinalan kmöyü ve Kağızman ilçesi Akyayla köyündeki karantina devam ediyor.

G24/Sağlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50