Kamu işçisinin zam oranı açıklandı!

Kamu işçisinin zam oranı açıklandı!
Yayınlama: 09.05.2023
A+
A-

Son dakika haberi… Ülkedeki 700 binden fazla kamu işçisinin mali ve sosyal haklarının belirleneceği 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Kamu işçisine refah payı dahil yüzde 45 zam yapıldı. En düşük işçi maaşı 15 bin TL oldu.

GÜNEY24 HABER- Kara yolları, demir yolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Türk-İş ve Hak-İş’in işçi kesimini, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası’nın (TÜHİS) kamu işverenini temsil ettiği görüşmelerle, kamu işçisinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal hakları belirleyen zam oranı refah payı dahil yüzde 45 oldu. Böylece en düşük işçi maaşı 15 bin TL oldu.

“YÜZDE 45 ZAM YAPIYORUZ”
Zam oranını açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemin menfaatlerini ve vicdanımı bir kenara koymadan hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Bu protokolle yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024’te alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz, böylece en düşük kamu işçisi ücretini 15 bin liraya çıkıyor” dedi.

“GAZİ, TERÖR MAĞDURU VE ŞEHİT YAKINI İŞÇİLERE İLAVE YÜZDE 10 ZAM”
Erdoğan, “Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETLERİNE YÜZDE 70 ZAM”
Erdoğan, “Gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Asgari ücret, memur ve emekli zammı için temmuzda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Toplu sözleşme görüşmeleri 20 Ocak’ta başlamıştı. Toplu sözleşmeyle kamu işçisinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal hakları belirleniyor” diye konuştu.

BİRİNCİ 6 AY İÇİN YÜZDE 45 ZAM TALEP EDİLMİŞTİ
İşçileri temsil eden Türk-İş ve Hak-İş’in ortak talebi, “aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, bunun yapılmasının ardından bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi” olarak öne çıkmıştı.

Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinden sonra ise birinci 6 ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için yüzde 5’er zam ve enflasyon farkı istenmişti.

Bunlarla birlikte belediye ve il özel idare şirketlerindekiler de dahil tüm kamu işçilerine ilave tediye talep etmişti.

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR
Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos’ta başlayacak.

Bu bakımdan, kamu işçilerini ilgilendiren çerçeve protokol, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevesini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

autokocbantreklam
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.