• DOLAR
  7,3203
 • EURO
  8,6272
 • ALTIN
  477,93
 • BIST
  1,1781
Mardin Büyükşehir Belediyesine Yolsuzluk Operasyonu!

Mardin Büyükşehir Belediyesine Yolsuzluk Operasyonu!

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde aralarında üst düzey yöneticiler, DEDAŞ İl Müdürü ve müteahhitlerin de olduğu 10 kişi dün gözaltına alındı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde iki dönem kayyımlık yapan Vali Mustafa Yaman bir süre önce merkeze çekilmişti. Yerine ise, Mahmut Demirtaş atanmıştı.

Söz konusu değişimin ardından belediyede müfettişler inceleme yapmaya başladı. Müfettişler, inceleme sonucu belediyenin neredeyse tüm birimlerinde yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet, kayırma, zimmet ve kamu malına zarar gibi çok sayıda işlem tespit etti.  Söz konusu durumun müfettişler tarafından Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na taşınması üzerine dün itibariyle aralarında daire başkanları, birim müdürleri ve müteahhitlerin de olduğu çok sayıda isim gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında farklı isimler hakkında da suç duyurusu yapıldığı ve önümüzdeki günlerde bu kişiler hakkında da yeni gelişmelerin yaşanacağı belirtiliyor.

KAYYIMIN YEĞENİ KİLİT İSİM

“Gizli” yürütülen soruşturma kapsamında eski kayyım Mustafa Yaman tarafından belediye iştiraki Kent A.Ş.’de müdür olarak görevlendirilen Yunus Emre Akça gözaltına alındı. Yaman’ın yeğeni olarak bilinen Akça’nın operasyonun kilit ismi olduğu belirtiliyor.

19 Ağustos 2019’da belediyeye yeniden kayyım atanması sonrası belediye binasında çektirdiği fotoğraf ile HDP’li Eşbaşkan Ahmet Türk’e dönük küfürleri ile hatırlanan Akça, aynı zamanda kimi işlemlerde “komisyon” adı altında aldığı rüşvetlerden kaynaklı “Yüzde10 Emre” olarak da biliniyor.  Belediyeyle iş yapan müteahhitleri belirleyen kişi olduğu belirtilen Akça’nın, müteahhitlerin ödemelerini yüzde 10 ve yüzde 15 oranında komisyon alarak yapmakla suçlandığı öğrenildi. Akça, aynı zamanda Yaman’ın görevden alındığı gün belediye binasındaki kamera kayıtlarını sildirmek ile de suçlanıyor. Hakkındaki gözaltı kararının kamera kayıtlarının yapılan inceleme sonucunda kurtarılması üzerine verildiği öğrenilen Akça’ya, “kamu zararı, yolsuzluk ve rüşvet” suçlamaları yöneltildiği belirtildi. 

Söz konusu durumlar daha önce Mezopotamya Ajansı (MA) tarafından gündeme getirilmişti.

Kaynak : MA

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ahmet türk

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50