• DOLAR
  $1.986,21
 • EURO
  $0,3807
 • ALTIN
  $24.590,85
 • BIST
  $64,11
Menengiç’in mucizevi faydaları

Menengiç’in mucizevi faydaları

Yörelerine göre çitlenbik, çedene, çıtlık, ve bıttım gibi farklı isimlerle anılan menengiç’in insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor.

Yörelerine göre çitlenbik, çedene, çıtlık, çitemik, bıttım gibi farklı isimlerle anılan menengiç’in insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor.

Bölgemizde daha çok kahve şeklinde tüketilen menengiç bitkisi şeker, tansiyon, sarılık ve prostat gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikler kış mevsiminde kendilerini gösteren bir çok hastalıkların tedavisinde de etken madde olarak kullanılan menengiç, sakıağacı giller familyasından bir ağaç türü.

Faydaları saymakla bitmiyor

Menengiç faydaları saymakla bitmiyor. Menengiç dünyanın çeşitli yerlerinde halk hekimliğinde de kullanılmaktadır.

Yaprak ve kabukları kanamayı durdurucu, ishal kesici, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü ve sarılık tedavisinde, mide ağrısı, mantar öldürücü ve şeker hastalığında; çiçekleri ve yaprakları diş ağrısı ve yer eklem rahatsızlarında, toprak üstü kısımları ve dalları tansiyon düşürücü, ağrı kesici, antiseptik, meyveleri prostat ve idrar yolları iltihaplarının tedavisinde kullanılmaktadır. Menengiç kahvesinin de meyvelere benzer etkiler yaptığı belirtilmektedir.

Menengiç ağacı nerede yetişir?

Menengiç, Akdeniz ve Batı Asya’nın tipik bir bitkisi olup, Akdeniz maki vejetasyonunun karakteristik üyesidir ve ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege’nin sahil kesimlerindeki makiliklerde, Karadeniz sahil şeridinde ve iç kesimlerinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerinde geniş bir doğal yayılışa sahiptir. Orta Anadolu ve geçit bölgelerinde de yayılış göstermektedir.

Menengiç kahvesi

Menengiç meyvelerinden kahve de yapılmaktadır. Bunun için toplanan meyveler, yıkandıktan sonra bir kaç gün güneş altında kurumaya bırakılır. Kurutulan meyveler geniş bir tavada rengi koyu kahverengiye dönene kadar kavrulduktan sonra kahve makinesinde çekilerek kahvesi yapılır. Bu kahve, normal kahve gibi kuru olmayıp, öğütüldükten sonra kıvamlı macunumsu bir yapı alır.

Menengiç kahvesinin pişirilmesi Türk kahvesinin aynısıdır. Ancak, Türk kahvesinden farklı bir lezzete sahiptir. Kahvenin süt ile yapılması lezzetini arttırmaktadır.

Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05