Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  6,1077
  %0,11
 • EURO
  6,5926
  %0,10
 • ALTIN
  319,35
  %0,52
 • BIST
  7,8776
  %0,18
“ROJAVA’DAKİ TIKANMA HDP OPERASYONLARIYLA AŞILMAYA ÇALIŞILIYOR’’

“ROJAVA’DAKİ TIKANMA HDP OPERASYONLARIYLA AŞILMAYA ÇALIŞILIYOR’’

İçişleri Bakanlığının, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlarını görevden uzaklaştırmasının ardından gazeteci, sanatçı ve siyasetçi birçok isimden art arda açıklamalar geliyor.

GÜNEY24 – Halkların Demokratik Partisi Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, konuya ilişkin Güney’in Sesi Gazetesi’nden Ali Vefa Yurdal’a konuştu.

Alınan kararın hukuki olmadığına dikkat çeken HDP’li Vekil Toğrul, “Biz verilen bu kararı, Türkiye’de son dönemlerde yükselen bir çözüm ve barış talebinin karşısında verilen bir cevap olarak ‘Hayır kardeşim biz çözüm barış falan istemiyoruz, biz savaşacağız’ şeklinde algılıyoruz’’ dedi.

HDP’li Vekil Toğrul açıklamasının devamında “Türkiye yurt dışında özellikle Rojava’daki tıkanmayı iç hukukta HDP’ye karşı operasyonlarla aşmaya çalışıyor. Çünkü bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Fırat’ın Doğusuna şöyle gireriz de böyle gireriz’ derken, şimdi esamisi bile okunmuyor. Türkiye özellikle Suriye konusunda izlediği politikanın Suriye’de tek bir adım atmayacağını net olarak gördüler. Rojava konusunda da her türlü tehditle yol almaya çalışıldı ama gelinen noktada, olayların Türkiye’nin dediği gibi asla olmadığı, aslında orada Amerika’nın, Suriye Demokratik Güçlerinin bulduğu çözümün yanında olduğu görülüyor. Şimdi ise belediyelere kayyum atayarak kamuoyunda Fırat’ın Doğusuna operasyonun tartışılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor’’ diye konuştu.

“AKP savaş politikalarından medet umuyor’’

Türkiye’de hukuktan bahsetmenin mümkün olmadığına vurgu yapan HDP’li Vekil Toğrul, “Son dönemde biz Halkların Demokratik Partisi olarak, Türkiye’nin yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacı olduğunu, yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu, bunun için ise, sendikalarla, çeşitli kurum ve kuruluşlarla birlikte program hazırlamıştık. Bu yeni anayasa talebini ülkenin gündemine sokmaya çalışıyorduk.  Fakat AKP 31 Mart öncesi yürüttüğü ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı savaş politikalarından medet umuyor. Bu rolü ise Süleyman Soylu’ya vermişler.  Soylu üzerinden toplum gerilmeye çalışılıyor. Artık bu ülkede hukuk devleti ya da demokrasi kavramından bahsetmek mümkün değil. Tamamen antidemokratik, tek adam sistemine yönelik baskıcı tutumla yol alınmaya çalışılıyor. Bu Türkiye halkları açısından çok ciddi sıkıntılı süreçleri beraberinde getirecektir’’ şeklinde ifadeler kullandı.

G24 Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-01-01 10:52:50
2019-10-28 06:48:32