• DOLAR
  7,8297
 • EURO
  9,1463
 • ALTIN
  474,04
 • BIST
  1,1671
Sağlık Bakanlığı Açıkladı: ”Tehlike Yok!”

Sağlık Bakanlığı Açıkladı: ”Tehlike Yok!”

Sağlık Bakanlığı Çin’de ortaya çıkan ve ölümlere sebep olan virüs ile ilgili açıklama yaptı.

GÜNEY24 – Sağlık Bakanı Koca, Çin’de ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de önlem alınması çağrısında bulunduğu koronavirüs konusunda “Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını özellikle çizmek istiyorum” dedi.

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na katılan  Sağlık Bakanı Fahrettin Bakan Koca, hastalığın ortaya çıktığı Çin’in Wuhan şehrinden Türkiye’nin hava yolu şirketlerinin seferi bulunmadığını ancak Çin hava yollarının haftada 3 defa sefer yaptığını belirtti. 

Bakan Koca, şunları ekledi: 

“Hudut ve Sahiller Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün bu noktada ilk günden itibaren yoğun bir gayreti var.

“Karantina hazırlığımız var”

“Havaalanlarında denetleme merkezleri ve karantina odaları var. Gelen hastaların ateş, öksürük ve nefes güçlüğü olma durumunda arkadaşların, sağlık ekibinin özellikle denetim yaptığı, riskli bir hastayı da karantina odamıza alıp özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde bizim şu an bir hazırlığımız var.

“Çin’den gelen bütün yolcuların ateş, öksürük, nefes almada güçlüğü olan vakaları yakın takip içinde. Şu an riskli bir durumun olmadığını ve riskli bir hastanın da görülmediğini çok rahatlıkla söyleyebilirim.”

Pekin Büyükelçiliği’nden uyarı

Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği ise, Çin’e seyahat edecek yurttaşları uyardı. Açıklamada şöyle denildi:

“Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaları, açık havada koruyucu maske takmaları, ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtiler gösteren hastalarla temastan kaçınmaları, öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun kısımlarını kapatmaları ve kullandıkları mendilleri sık sık değiştirmeleri, canlı hayvanların bulunduğu çiftlik ve pazarlardan, kesimhanelerden uzak durmaları, canlı ya da ölü hayvanlarla temastan kaçınmaları, et, balık ve yumurta benzeri hayvansal ve su ürünlerini iyi pişmiş şekilde tüketmeleri, ellerini su ve sabunla sık sık ve özenle yıkamaları, seyahat sırasında yanlarında el temizleme jeli benzeri dezenfektan bulundurmaları, yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin görülmesi halinde acilen bir doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.”

G24/Sağlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50