• DOLAR
  7,7905
 • EURO
  9,1434
 • ALTIN
  473,92
 • BIST
  1,1736
“Sağlık çalışanları tükendi, istifalar arttı”

“Sağlık çalışanları tükendi, istifalar arttı”

Haziran ayında normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte Türkiye genelinde Covid – 19 tanısı alan, hastaneye yatan, yoğun bakım tedavisi gerektiren hasta sayısı hızla arttı.

Vakaların artmasıyla, sağlık çalışanlarının iş yükü de beraberinde arttı, birçok hastanede hekimler ve hemşireler istifa etmeye başladı.

Gaziantep Tabip Odası Başkanı Ayşegül Ateş, istifaların gerekçelerini ve çözüm önerilerini anlattı. 

Ateş, sağlık çalışanlarının tükenmeye başladığını söyledi.

Ateş: Gaziantep’te 760 sağlık çalışanı enfekte oldu

Gaziantep’te mart ayından temmuzun sonuna kadar net olmamakla birlikte 760 sağlık çalışanının enfekte olduğunu belirten Ateş, “Bu sayı şu an muhtemelen 800’ü geçti. Vakaların gün geçtikçe artması, hastanelerdeki doluluk oranı sağlık çalışanlarının iş yükünü de arttırıyor. Sağlık çalışanları çok büyük kaygı ve belirsizlik içinde. Birçok kamu hastanesinde istifa haberleri geliyor. Şu an her kamu hastanesinde 10’a yakın hekim istifa etti” dedi.

“Hem ekonomik hem de ruhsal tükenmişlik var”

Sağlık çalışanlarının kendini güvende hissetmediğini vurgulayan Ateş şöyle devam etti: “Hem ekonomik hem de ruhsal bir tükenmişlik var. Kimse önünü göremiyor.  Çalışma koşulları pandemiye uygun değil, çok yoğun çalışılıyor. Bu da enfekte olma riskinin arttırıyor. İnsanlar evime, aileme virüs taşır mıyım onları hasta eder miyim kaygısı taşıyor.

“Sağlık çalışanları biterse, sağlık sistemi çöker”

Yoğun bakımı çalışanı bir hekim arkadaşımız geçtiğimiz günlerde ‘istifalar çoğaldı, ben de artık bittim, bırakacağım’ dedi. Sözünü ettiğim arkadaşımız pandeminin başından itibaren büyük bir özveriyle ve çok yoğun çalışıyordu. Ama geldiği nokta tükenmişlik. Eğer sağlık çalışanları biterse, sağlık sistemi çöker. Bu şekilde pandemi ile mücadele edemeyiz. Önümüzde daha sonbahar-kış var. Uzun soluklu bir planlamaya gidilmeli. Bu sürecin 2021 bahar ayına kadar devam edeceğini düşünmeli ona göre şekillenmeliyiz.”

“Neredeyse yüzde 70 eksik ek ödeme yapılıyor”

Pandemi sürecinde ek ödemelerin eksik yattığını, sağlık çalışanlarının ekonomik olarak da zorluklar yaşadığını ifade eden Ateş, “Ek ödeme hastanenin bütçesinden, performansa göre yapılıyor. Bu süreçte hastaneler normal hasta kabul etmediği için bütçede oluşmuyor. Pandemiden önce aldıkları ek ödemenin altında ödeme alıyorlar. Neredeyse yüzde 70 eksik ek ödeme yapılıyor.  Ruhsal olarak yaşanan çöküntüye bir de ekonomik çöküntü ekleniyor. Yani sağlık çalışanları hem ruhsal hem de ekonomik tükenmişlik yaşıyor” dedi.

“Maddi ve manevi destek verilmeli”

İstifaların önüne geçmek için sağlık çalışanlarının desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Ateş, son olarak şunları söyledi: “Maddi ve manevi destek verilmeli.  Psikososyal destek hattı kurulmalı, Maliye Bakanlığı devreye girmeli, ek ödemeleri karşılamalı.  Sağlık çalışanları kendini güvende hissetmiyor, zaten istifalar da bu nedenle yaşanıyor. Eğer pandemi meslek hastalığı olarak tanımlanırsa herkes kendini güvende hissedecek ve daha verimli çalışacak.”(bianet)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50