• DOLAR
  7,8221
 • EURO
  9,3566
 • ALTIN
  449,54
 • BIST
  10,4132
Salgın İnsanları Sanata Yöneltti

Salgın İnsanları Sanata Yöneltti

Covid-19 virüsü ortaya çıktıktan sonra çok hızlı bir şekilde bütün dünyayı sararak, ülkelerin maddi manevi yıpranmasına neden oldu.

GÜNEY24 – Hükümetlerin virüsün yayılmaması için aldığı önlemler nedeniyle her yaş ve meslek gurubundan milyonlarca insan evlerine hapsoldu, okullar ve iş yerleri kapandı, bir nevi hayat durma noktasına geldi.

Sokağa çıkma kısıtlamaları başta olmak üzere pandemi döneminde evlerinde kalmak zorunda olan insanların bazıları kek, pasta gibi mutfak işlerine yönelirken, birçok insan da resim ve müzik gibi sanat dallarına yoğunlaştı. Uzun yıllardır enstrüman çalmak isteyip de bir türlü başlayamayan insanlar, bu dönemde online eğitimlerle derslere başladı.

VOA Türkçe’ye konuşan Bağlama Öğretmeni Ahmet Mercandağı, pandemi sürecinin insanların kendilerini tanımasını sağladığını belirtirken, 28 yıllık bağlama ustası Enver Arslanyürek ise en çok bağlamayı bu dönemde sattığını ve tamir ettiğini ifade etti.

“Pandemi insanların kendilerini tanımasını sağladı’’

Bağlama çalmayı öğrenememenin tek nedeninin öğrenmeye başlamamak olduğunu söyleyen bağlama öğretmeni Ahmet Mercandağı “Yaklaşık 26 yıldır müzikle uğraşıyorum. Ağaçlara şekil vererek insanların duygularını yansıtmasına yardımcı oluyorum. İnsanların, sevdiklerine, sevmediklerine, söylemek isteyip de söyleyemediklerini müzikle söylemelerine yardımcı oluyorum. Bizim başaramama korkularımızdan en önemlisi başlamamaktır. Başlamadığımızdan dolayı kendimizin neler yapabileceğimizin farkında değiliz. İnsanlar sadece kendilerine güvenerek bu sanata başlasınlar, kesinlikle başarırlar. Bu zamana kadar bağlama çalmayı öğrenmeye gelip de başaramayan hiç kimse yok, başaramayanlar sadece bırakanlardır’. Pandemi dönemi ilk başladığı zamanlarda bizim işlerde patlama oldu. İnsanlar pandemi döneminde evde kalmak zorunda olduklarından dolayı, hamur yapmaya, çamur yapmaya falan başladılar. Kek, börek falan yapmaya başladılar. İnsanlar o dönemlerde aslında sanatsal ruhlarının olduğunu da gördüler. Bazıları ‘Benim dedem de saz çalardı ben de denesem mi acaba, benim anneannem de gitar çalardı ben de denesem mi acaba’ diye düşünürken, bizim işlerde bir enstrüman satış patlaması oldu. Bir nevi pandemi insanların kendilerini tanımasına yardımcı oldu. İnsanlar atasından dedesinden kalma müzik aletlerinin bakıma tamire getiriyorlar, bazen bakıyorsunuz içerisinden cevherler çıkıyor. 60 yıllık sazlar geliyor bazen.  Pandeminin ilk dönemlerinde öğrencilerimiz bize ulaşamadığı için online derslere başvurduk. Online derslerde öğrencilere eğitimin belirli bir aşamasında başarılı olduk, ama yeni başlayan öğrencilerde çok da başarılı olamadık. Çünkü o öğrenci daha enstrümanını çok iyi tanımıyordu. Belli bir düzeye gelenlerde başarı çok iyi oluyordu. Çünkü aynı dili konuşmaya başlamıştık artık’’ dedi.

“Boş oturacağıma saz öğrenmeye çalışayım’’

Pandemiden dolayı işinde herhangi bir durgunluk olmadığını söyleyen bağlama ustası Enver Arslanyürek “28 yıldır, bağlama yapıyorum, hasar gören sazların tamiratını ve ayarlamalarını yapıyorum ama çalmayı bilmiyorum. Birçok zaman bağlama çalmayı öğrenmeye niyetlendim ama sürekli yarım kaldı. Şimdi artık bazı bağlama hocaları yanıma gelip nota yerlerini öğretti yeniden öğrenmeye başladım. Pandemiden dolayı benim işimde fazla bir durgunluk olmadı. Tamirat ve satışlarım devam etti. Bazı insanlar sazını almış eve asmış ama bekliyor, bir türlü başlayamamış. ‘Pandemi döneminde boş boş oturacağıma sazın bakımını yaptırıp öğrenmeye çalışayım’ diye düşünerek buraya gelen çok kişi oldu. Aynı düşünceyle gelip bağlama satın alanlar da çok oldu. Çalmayı bilmeyenler bile pandemi döneminde öğrendiler’’ diye konuştu.

‘’Yalnız kalınca sanata yöneldim’’

Üniversite öğrencisi Yakup Kaplan ise, “Ben 7-8 yıldır bağlama çalmayı öğrenmek istiyordum. Fakat bağlamam sürekli duvarda asılı duruyordu. İşten okuldan dolayı bir türlü öğrenmeye fırsatım olmuyordu. Pandemi süreciyle beraber tekrar sazımı elime alıp youtube üzerinden online dersleri takip etmeye başladım. Pandemi sürecinde normalleşme sürecine girince de saz kursuna kayıt yaptırdım. Şimdi kursa devam ediyorum, bayağı da ilerlettiğimi düşünüyorum. Yalnız kalınca sanata yöneldim. Sadece bağlama değil, resim yaptım, şiirler okumaya başladım. Bir nevi kendim oldum, pandemi aslında beni kendime de getirdi diyebiliriz’’ ifadelerini kullandı.

Orhan Erkılıç / Gaziantep

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05