Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  6,8180
  %0,09
 • EURO
  7,5610
  %0,18
 • ALTIN
  377,16
  %0,22
 • BIST
  8,4027
  %0,10
‘Sivas katliamıyla yüzleşmek gerek’

‘Sivas katliamıyla yüzleşmek gerek’

Sivas’taki Madımak oteldeki katliamın 26’ıncı yılında tüm yurtta olayda yaşamını yitirenler anıldı.

GÜNEY24 – Sivas Katliamının 26’ncı yıl dönümü dolayısıyla Gaziantep’te düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan HDP İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, katliamla yüzleşilmediği sürece açılan yaraların kapanmayacağını ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP),Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), SYKP, Yeşiller Sol Parti Gaziantep İl Örgütü ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şubesi, Sivas Katliamının 26’ncı yıl dönümüne ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

HDP İl Örgütü binasında düzenlenen toplantıya HDP İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, DBP İl Eşbaşkanı Abdullah İnce, PM Üyeleri Ömer Faruk Koç, Musa Aydın ve Şahinbey Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hurşit Besle’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Basın toplantısı katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı.

Toplantıda katliamın bunca yıl geçmesine rağmen halen aydınlatılmadığına dikkat çeken Müslüm Kılıç, “AKP hükumetleri katliamın arkasındaki karanlık elleri açığa çıkarmadıkları gibi, sanık avukatlarını da meclise, belediye başkanlıklarına, yönetici kadrolara taşıdı” dedi.

‘KATLİAMLA YÜZLEŞİLMEDİĞİ SÜRECE YARALAR KAPANMAZ’

Hesap sormanın ve yüzleşmenin yolunun ortak bir demokrasi ve özgürlük programından geçtiğini belirten Kılıç, bu katliamla yüzleşilmediği müddetçe açılmış yaraların kapanmayacağını söyledi.

AKP Hükumetlerinin Alevi toplumunun eşit yurttaşlık talebine cevap vermenin yanı sıra Alevilere dönük adaletsizliği arttırdığını aktaran Kılıç, “Türkiye’nin farklı halklarının, kimliklerinin, inançlarının ve kültürlerinin güçlerini, enerjilerini ve iradelerini birleştirmek; demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesini yükseltmek yapılması gerekendir. İnanıyoruz ki bu ülkede bir daha böyle vahşetlerin yaşanmamasının biricik güvencesi, demokrasi için mücadele edecek güçlü bir iradeyi kurmaktır. Özgür, eşit, demokratik yaşayacağımız bir Türkiye’yi birlikte kurma sorumluluğu 33 canımıza karşı borcumuzdur. Biz HDP olarak bu çabanın arayışı içinde olmayı siyasetin bir görevi addediyoruz” diye konuştu.

G24 Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM