• DOLAR
  7,7448
 • EURO
  9,1111
 • ALTIN
  472,59
 • BIST
  1,1755
Türkiye’den Gönderilen IŞİD Üyesi Ülkesinde Gözaltına Alındı

Türkiye’den Gönderilen IŞİD Üyesi Ülkesinde Gözaltına Alındı

Türkiye’nin, yabancı IŞİD’lileri vatandaşı oldukları ülkelere geri gönderme kararı sonrasında dün akşam İstanbul Havalimanı üzerinden sınır dışı edilen, Alman vatandaşı kadın, Hamburg Havalimanı‘nda gözaltına alındı.

GÜNEY24 – Alınan karar sonrası 29 yaşındaki kadının 2 ve 4 yaşlarındaki iki çocuğu Eyalet Gençlik Dairesi’ne teslim edildi.

Konuyla ilgili Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Elina F. adlı kadının 15 yıl önce Hamburg’da Serkan E. adlı bir Türk vatandaşıyla tanıştığı ardından din değiştirip Müslüman olduğunun bilindiği belirtildi.

Çiftin daha sonra radikal İslamcı çevrelerle bağlantı kurduğu, Hamburg ve çevresinde bir süre Kur‘an dağıtımını üstlendiği, 2013 yılındaysa birlikte Suriye’ye gidip terör örgütü IŞİD saflarına katıldığı haber verildi.

Elina F.‘nin, eşi Serkan E.‘nin çatışmada ölmesinden sonra, Kürt milisler tarafından yakalanarak, Rakka yakınlarındaki Ayn İsa kampında tutulduğu, buradan kaçarak Türkiye’ye sığındığı öğrenildi. Hamburg Başsavcılığı, söz konusu zanlının terör örgütüne üyelik suçlamasıyla arandığını ve Almanya’ya girişi sonrasında bu nedenle pasaport işlemlerinden sonra gözaltına alındığını,daha sonra da hakkında tutuklama kararı çıkartıldığını açıkladı.

Ankara geçen kasım ayından bu yana, Türkiye’de yakalanan yabancı ülke vatandaşı IŞİD‘li terörist ve zanlıları işlemleri tamamlandıktan sonra vatandaşı oldukları Avrupa ülkelerine gönderiyor.

VOA

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
haber suriye

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50