Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  6,6912
  %0,34
 • EURO
  7,3322
  %0,56
 • ALTIN
  363,34
  %0,64
 • BIST
  8,3678
  %0,40
Üç Yıl Geçti, Acılar Dinmedi

Üç Yıl Geçti, Acılar Dinmedi

Gaziantep’te bir Kürt düğüne yönelik gerçekleştirilen ve IŞİD’in üstlendiği bombalı saldırının üçüncü yıl dönümünde hayatını kaybeden 57 kişi için yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

GÜNEY24 – Gaziantep’in Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe mahallesinde 20 Ağustos 2016 tarihinde Kürt bir ailenin düğününe yönelik düzenlenen intihar saldırısında 40’ı çocuk 57 kişi yaşamını yitirmiş, 69 kişi de yaralanmıştı. Saldırının 3’üncü yıl dönümünde patlamanın olduğu alanda bir anma ve basın açıklaması yapıldı. Anmaya yaşamını yitirenlerin yakınlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticileri ve üyeleri katıldı. HDP Şahinbey İlçe Binası önünden çok sayıda polis gözetiminde yürüyen grup patlamanın olduğu alana geldi.

Anmada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, patlamayı yapanların ve yaptıranların er geç tarih önünde hesap vereceğini vurguladı.

Kılıç : “IŞİD’çilerin mahkeme ifadeleri önemsenmediği için saldırı gerçekleşti’’

Yaşanan saldırının perde arkasında ihmaller zincirinin olduğuna vurgu yapan HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç, “Cihadist örgüt IŞİD, acımadan o geceyi kana bulayarak çoluk, çocuk, kadın 56 ölü ve çok sayıda yaralı bıraktı. Bu ülkede ne zaman bir barış ve kardeşlik rüzgarı eserse, hemen o rüzgarı dağıtmak için Gaziantep katliamı ve benzeri katliamlar yapılır, yaptırılır. Bu katliamı yapanlar ve yaptıranlar akıttıkları kanda muhakkak bir gün boğulacaklardır. Bu ülkede karanlık güçler gücünü ‘ne yaparsa yanlarına kar kalıyor’dan alıyorlar. Eğer Diyarbakır mitingi patlamasının peşine düşülseydi, Suruç katliamı yaşanmazdı. Suruç katliamının durumu gün yüzüne çıkarılmış olsaydı Ankara Gar katliamı yaşanmazdı. Gar katliamı öncesi IŞİD’çi katillerin mahkeme ifadelerindeki ‘Kürt düğünlerini kendilerine zindan edeceğiz’ açıklamaları önemsenmediği için Antep katliamını yaşadık. En ufak insani değerden nasibini almamış katiller sürüsünün gerçekleştirdiği saldırıyı nefretle kınıyoruz. Katliamda yaşamını yitiren canlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, ailelerine başsağlığı dileklerimizi tekrar iletiyoruz’’ diye konuştu.

Avukat Özpolat : ‘Soruşturmada eksiklikler, yanlışlar var’

Ülkede adaletsizliğin ve hukuksuzluğun bu tarz katliamların önünü açtığına dikkat çeken dava avukatlarından Berivan Özpolat ise, 3 yıl önce açıklamanın yapıldığı yerde gerçekleşen saldırının bu topraklarda yaşanan en büyük katliam olduğunu ifade ederek “Bunun en önemli nedeni 40 masum çocuğun böyle bir katliam neticesinde hayatını kaybetmiş olmasıdır. Katliamın gerçekleştiği ilk andan itibaren Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma dosyasında birçok hususta eksiklik ve yanlışlık yapıldı. İlk andan itibaren patlamanın yaşandığı bu sokak belediye ekipleri tarafından yıkatıldı. Deliller muhafaza altına alınmadı. Yine dosyayı inceleme hakkımız da savcılıkça engellendi ” şeklinde ifadeler kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından olayın yaşandığı alana patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ve HDP’li yöneticiler tarafından güller bırakıldı.

ORHAN ERKILIÇ/GAZİANTEP

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-01-01 10:52:50
2019-10-28 06:48:32