Güney24
Sadece Güneyden...

 • DOLAR
  6,6967
  %0,42
 • EURO
  7,3367
  %0,62
 • ALTIN
  363,64
  %0,73
 • BIST
  8,3729
  %0,46
Virüs işçilik haklarına mı sayılıyor?

Virüs işçilik haklarına mı sayılıyor?

Dünyada hızla yayılan ve bilerce ölüme neden olan coronavirüsü Türkiye’de de yayılmaya başladı. Patronlar virüs tedbirlerini işçilerin haklarının gasp edilmesi için mi kullanıyor?

GÜNEY24 – Türkiye Komünist Hareketi konuyla ilgili yayımladığı uyarı metninde ”Hak gaspına izin verme! Sağlığına ve haklarına sahip çık!” ifadelerini kullandı.

Uyarı metninde şu ifadelere yer verildi;

”Koronavirüs salgın tehdidi dolayısıyla alınan önlemler, patronlar tarafından hak gaspına ve kazanılmış haklara saldırıya dönüştürülmek isteniyor.

Olağanüstü salgın tedbirleri bahane edilerek emekçilerin kazanılmış haklarının yok sayılması ve gasp edilmesi kabul edilemez.

Zorunlu nedenlerle verilen izinlerin yıllık izinden düşürülmesi, zorunlu izinlerin ücretsiz izne tabi tutulmasını, işten çıkarmalar ya da ücretlerin ödenmemesi gibi uygulamalar bir kez daha patronların fırsatçılığını gözler önüne sermiştir.

Zorunlu koronavirüs tedbirlerinin bahane edilmesi ve emekçilerin haklarının bu kanun dışı uygulamalarla gaspa dönüştürülmesi büyük bir ahlaksızlıktır!

Zorunlu sebeplerle faaliyetleri durdurulan bütün işyerlerindeki emekçiler ücretli izinli sayılmalı, toplu çalışmanın yaygın olduğu bütün işyerlerinin faaliyetleri durdurularak emekçiler ücretli izne çıkarılmalı, zorunlu çalışmanın devam etmek zorunda kaldığı hastane, ulaşım, market gibi yerlerde emekçilerin sağlıkları için özel önlemler acilen alınmalıdır.

İşçi ve emekçi yurttaşlar;

Yaşanan salgın tehdidine karşı hem sağlığını hem de haklarını koru!

Patronların koronavirüsü bile fırsata dönüştürerek sağlığını tehlikeye sokmalarına ve haklarını gasp etmelerine izin verme!

Zorunlu izin adı altında maaşından kesinti, ücretsiz izin, yıllık izinden düşme gibi hak gasplarına karşı Alo İşçi Dayanışma Hattı’na başvur!

Alo İşçi Dayanışma Hattı’na ulaşmak için 0850 255 07 10 numarasını arayabilir ya da  http://dayanismahatti.siniftavri.org/  linkinden yazabilirsiniz.”

G24 Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-01-01 10:52:50
2019-10-28 06:48:32