• DOLAR
  7,9536
 • EURO
  9,4768
 • ALTIN
  463,23
 • BIST
  10,6410
Aksu Çayı kenarındaki zehirli atıklar meclis gündeminde

Aksu Çayı kenarındaki zehirli atıklar meclis gündeminde

HDP Gaziantep Milletvekili aynı zamanda TBMM İdare Amiri olan Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Maraş-Pazarcık-Narlı bölgesinin Aksu Çayı yakınlarında oluşturulan çöp yakma alanını meclis gündemine taşıdı.

GÜNEY24- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi. Toğrul, doğayı ve çevre sakinlerinin yaşam alanlarını tahrip etmesi gerekçesiyle çöp yakma alanıyla ilgili verdiği önergede şu ifadeleri kullandı:

“Maraş-Pazarcık-Narlı bölgesi yoğunluklu olarak Kürt Alevilerin yaşadığı topraklardır. Maraş tüm kamuoyunun bildiği üzere 1978’de yaşanan Maraş katliamıyla bilinmektedir. Bu katliamın yaraları halen kapanmamış ve sorumlularına dair hiçbir yaptırım uygulanmamıştır. Yaşananlar Maraş’taki Kürt Alevilerin hafızasında böylesine canlı iken, bölgeye yönelik ardı arkası kesilmeyen, yaşamı ve doğayı talan projeleri bir bir hayata geçiriliyor.

Bu projelerin son örneğini ise Narlı-Maksutuşağı bölgesindeki Aksu Çayı yakınlarında oluşturulan çöp yakma alanı oluşturmaktadır. Aksu Çayının dere kenarına boşaltılan ve yakılan çöpler uzun zamandır bölge halkının tepkisini çekmektedir. Aynı bölgede daha öncede çöp toplama alanı oluşturulmak istenmişti. Fakat köylüler yaşam alanlarına çok yakın olması hasebiyle bu projeye ciddi anlamda karşı çıkmışlardı ve proje o dönem için iptal edilmişti. Aynı zamanda söz konusu bölgede yaklaşık 10-20 metre derinlikteki çukurların açıldığı ve nereden getirildiği bilinmeyen atıkların döküldüğü belirtilmektedir.

Bölge halkının iddia ettiğine göre dere kenarına boşaltılan atıkların, kum, toz ve kirece benzemediği, üzerinde yüründüğünde içine batan farklı bir madde olduğu söylenmektedir. Atıkların döküldüğü bölgede yaklaşık 10 gün önce hayvanlarını otlatan bir yurttaşın 6 keçisi yanarak can vermiştir. Bunun üstüne yetkililer tarafından söz konusu yakıcı attıkların üzerinin alelacele toprak ile kapatılmaya çalışıldığı ve sürü sahibine 6 keçinin parasının verilip olayın üstünün kapatıldığı iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

 1. Narlı-Maksutuşağı bölgesindeki Aksu Çayı kenarına bölge halkının tepkisine rağmen ısrarla çöp toplanmasının ve çöplerin yakılmasının neden nedir? Bölgeye şu ana kadar kaç ton çöp taşınmıştır?
 2. Maksutuşağı bölgesinde daha öncede aynı şekilde çöp toplama tesisi oluşturulmak istenmişti. Fakat bölge halkının tepkisi sonucu proje iptal edilmişti. Bunca aradan sonra aynı projenin iktidarınız tarafından ısrarla bölge halkına dayatılmasının nedeni nedir?
 3. Aksu Çayı dere kenarına getirilip boşaltılan çöp nereden getirilmektedir? Çöp toplama alanı olarak söz konusu bölgenin özellikle seçilmesinin nedeni nedir?
 4. Narlı-Maksutuşağı bölgesindeki Aksu Çayı kenarında açılan çukurlar kim tarafından açılmıştır? Ve bu çukurlar ne amaçla açılmıştır?
 5. Çukurların içine dökülen ve 6 keçinin yanarak ölmesine yol açan atıkların cinsi nedir? Zehirli olduğu düşünülen atıklar ile ilgili herhangi bir numune alınıp araştırılmış mıdır?
 6. Bölgede bir yurttaşın 6 keçisinin ölümüne yol açan zehirli atıklar, yarın bir gün insan ölümlerine yol açması ve doğaya zarar vermesi durumunda sorumluluk kime ait olacaktır?
 7. Aksu Çayı dere kenarına boşaltılan zehirli maddelerin sularımızı ve ovamızı zehirleyeceği şüphe götürmez bir gerçekliktir. Doğamızı ve coğrafyamızı korumak adına gerekli önlemlerin alınması konusunda bir girişiminiz olacak mıdır?
 8. Yaşam alanlarına bu kadar yakın bir yere zehirli atık maddelerin bırakılması sonucunda bölge halkı neden uyarılmamıştır?
 9. Bölgenin çöp toplama alanı olmaktan çıkarılması, açılan çukurların kapatılması ve zehirli atıklardan tamamen temizlenmesi hususunda bir planlamanız olacak mıdır?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05