• DOLAR
  8,1973
 • EURO
  9,6569
 • ALTIN
  502,84
 • BIST
  1,1777
CHP: Ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnaf kepenk kapattı

CHP: Ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnaf kepenk kapattı

CHP İl Başkanları, farklı alanlarda hizmet veren esnafın sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerine ilişkin 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. Başkanlar, CHP’nin esnaf sorunlarının çözümü için ortaya koyduğu paketi gündeme taşıdılar

GÜNEY24- Gaziantep’te açıklamayı yapan İl Başkanı Hayri Sucu, salgın döneminde 700 bin esnafın kepenk kapattığına dikkat çekerken, “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumda” tespitini yaptı.

Esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılmalı

Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerinin, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerilerinin iktidar tarafından gündeme alınmadığını söyleyen Sucu, “Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri geliyor” ifadelerini kullandı.

Bu paradan esnafa bir kuruş yardım yapılmadı

Başkan Sucu, esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkânı olmayan pazarcıların, 500 bin kâğıt toplayıcısının, 30 bin simitçinin,10 bin çiçekçinin ve 6 milyon kişinin sokaklardan, 1 milyon gündelikçinin ise temizlikten geçimini sağladığına vurgu yağarken, “İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç alınmış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralı k kârını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa bir kuruş yardım yapılmadı” dedi.

Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değil

İktidarın 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz ödediğini, kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmadığını ve üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklediğini dile getiren Başkan Sucu, “Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Esnafımız için sicil affı çıkartılmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından karşılanmalıdır. Esnafa salgın sürecinde haksız- insafsız cezalar yazılmamalıdır. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir. Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. Kamu kurumları işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalı” diye konuştu.

Ertelenen vergi ve sigorta primleri yeniden yapılandırılsın

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, konuşmasını şu şekilde bitirdi: “Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır. Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnafımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafımızın sözcüsü olamaya devam edeceğiz.”

Söylemler ile gerçeklerin uyuşmadığı bir dönemden geçiyoruz

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Söylemler ile gerçeklerin uyuşmadığı bir dönemden geçiyoruz. İşsizlerimizin yanı sıra okumuş işsizlerimizde fazla. OSB işçi arıyoruz diyor, ama aradıkları işçiler ile toplumdaki işsizlik portföyü birbirinden farklıdır. OSB makine tekstil sektör ağırlıklı işçi ararken, şu anda 4 yıllık üniversite mezunu birçok gencimiz işsiz. İnsanlar iş aramayı bırakmış, annelerin ve babalarının evine sığınmışlar. Türkiye’de 10 milyona yakın işsiz var. Çok kötü bir durumdayız. Gerçekleri halk çok iyi biliyor, söylemleri ile kimseyi kandırmasınlar” şeklinde açıklamada bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ekonomi Hayri Sucu

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05