• DOLAR
  $2.209,8000
 • EURO
  $1,0353
 • ALTIN
  $49.255,8800
 • BIST
  $227,6800
DSÖ’nün Duyurusuyla Evde Maske Üretiyor

DSÖ’nün Duyurusuyla Evde Maske Üretiyor

2019 yılının aralık ayından bu yana Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Coronavirüs(Covid19) tüm dünyaya hızla yayıldı. Bununla birlikte virüsten korunmak için birtakım önlemler alınmaya başlandı.

GÜNEY24-Coronavirüsünden korunmak için maske takmayı öneren Dünya Sağlık Örgütü, virüsün yayılmasını önlemek için ev yapımı maskelerin veya ağız bölgesini kapatacak başka koruyucuların kullanımına yeşil ışık yaktı.

Bununla birlikte Gaziantep’te yaşamını sürdüren ev hanımı Yüksel Özer, virüsün hızla yayılmasıyla maskelerin de fiyatlarının arttığını ve Dünya Sağlık Örgütünün duyurusuyla evinde kendi imkânlarıyla maske üretmeye başladığını belirtti.

“İnsanlar panikliyorlar ama çözüm üretmiyorlar”

Pandemiye karşın 3 katlı olarak ürettiği maskelere evden çıkmadan karanfıl, nane gibi antibakteriyel yağlardan damlatarak olası riski en aza indirmeye çalıştığını da ifadelerine ekleyen Yüksel Özer “ Koronavirüs dünyanın gündeminde birinci sırada yer aldığından beri virüse karşı diğer koruyucu ürünler gibi maskelerin de fiyatları arttı. Biz de başlangıçta satın alıyorduk fakat tek kullanımlık olduğu için ve maske fiyatları arttığı için hazır maskelere yeterince bütçe ayıramadık. Ayrıca insanlar panik halinde maske stoklarken neden kendi maskelerini üretmiyorlar diye düşündüm ve benim bu fikrimi pratiğe dökmemi hızlandıran Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması oldu. İnsanlar panikliyorlar ama çözüm üretmiyorlar. Herkes evde kendi maskesini dikebilir denildikten sonra komşularım ürettiğim maskelerden sipariş vermeye başladı” diye konuştu.

Maske dikmeye başlamadan önce dikiş malzemelerini, maske kumaşlarını dikkatli bir şekilde dezenfekte ettiğini vurgulayarak, dikim bittikten sonra ise tekrar sabunlu suda maskeleri kaynattığını belirten Özer, ”Çevremdeki insanlar maskelerimi çok beğeniyorlar. Dışarıdan eve girdiklerinde kullandıkları maskeyi çamaşır makinasında da yıkayabilirler, sabunlu suda da kaynatabilirler” ifadelerini kullandı.

“Herkes kendi maskesini dikebilir”

Evinde maske üreten Özer, “Herkes kendi evinde maskesini üretebilir. Özel bir malzemeye gerek yok. Normal nevresim benzeri kumaşlar da kullanılabilir. İnsanın kendi ürettiği maskenin hijyen durumundan da emin olur. Çünkü hangi koşullarda üretildiğini bilmek önem arz eder. Ayrıca evde maske üretmenin sağlıklı ve daha ekonomik olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Maske Siparişi Almaya Başladı

Hijyen kurallarını dikkate alarak ailesi için maske üreten Özer, bir süre sonra çevresinden de maske siparişi almaya başladığını ifade etti.

Haber: Jiyan Cin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05