• DOLAR
  7,8187
 • EURO
  9,3602
 • ALTIN
  449,83
 • BIST
  10,4091
Orhan Erkılıç
Orhan Erkılıç
orhan_erkilic@hotmail.com
Şiddet Sarmalında Memleketim
 • 28 Kasım 2019 Perşembe
 • +
 • -

Güney24 /Köşe Yazısı

Bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik yönden zarar görmesiyle ya da acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranış.

Şiddeti bir çok ve, veya, ya da ile bu şekilde tanımlamış bilirkişiler. Yalnız daha acı bir durum ortaya çıkıyor yukarıdaki tanımı anlayarak okuyunca. Hepimize zaman zaman ağır bedeller ödeten, üzerimizde kalıcı olumsuz etkiler bırakan, şahsımızın yanı sıra ailemizin, sevdiklerimizin ya da sevenlerimizin de hayatını etkileyen bu şiddet sarmalının hayatımızın tam merkezine, kendi iç dünyamıza oturmuş olması ne kadar da endişe verici değil mi?

Geçtiğimiz Pazartesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ydü. Haber bültenleri, gazeteler, radyolar billboardlar, sosyal medya hesapları, sanatçılar, siyasiler, kadınlar, erkekler… Memleketimin dört yanından kadına karşı şiddete hayır sloganları yükseldi.

Buraya kadar her şey güzel de, bu ülkede nüfusun yarısını oluşturan kadınları herkes bu kadar önemsiyor, onların haklarını savunuyor, kadına yönelik şiddeti lanetliyor ya da kınıyorsa, her gün yüzlerce kadın neden bir şekilde şiddet görüyor?

Tüm dünyada kabul edilen kadına yönelik şiddetle mücadele gününde bile, yüzlerce kadın, kocaları, ağabeyleri, babaları ya da hiç tanımadıkları erkekler ve hatta güvenlik güçleri tarafından şiddet gördü.

Adına cahillik mi yoksa canilik mi dersiniz bilemem ama bir yerlerde, derhal temelden düzeltilmesi gereken, doğru olduğu sanılan ama yanlış giden, bir şeyler var. Var da peki ne?

Yine yukarıda yazılan tanıma bakıldığı zaman, memleketimde şiddet yalnız kadınlara yönelik olanla sınırlı kalmıyor. Bu ülkedeki kadın, erkek, çocuk, bitki ve hayvanların yanı sıra, siyasetçisi, gazetecisi, hak savunucusu, sporcusu, işçisi, köylüsü, emeklisi, öğrencisi, iş adamı, doktoru, mühendisi, polisi, askeri, turisti, dilencisi her kesim ve statüden canlı, bir şekilde şiddet görüyor.

Bu şiddet sarmalını görebilmek için herhangi bir devlet kademesinde yetkili olmaya, ya da araştırmacı bir gazeteci olmaya gerek yok. Düşüyle avunduğumuz ‘pembe’ kumdan kafamızı çıkarmamız, toplumu saran bu korkunç ve endişe verici şiddet virüsünü görmeye yeter..

Orhan Erkılıç / G24 Köşe Yazarı

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50