• DOLAR
  $1.983,00
 • EURO
  $0,3782
 • ALTIN
  $24.393,06
 • BIST
  $64,01
Trafik terörü kurbanı Ezgi TBMM gündeminde

Trafik terörü kurbanı Ezgi TBMM gündeminde

Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, 17 yaşındaki Ezgi Alya Yiğit’e çarparak ölümüne neden ehliyetsiz sürücü Osman Sarı, bir ayda tahliye edilmesini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

GÜNEY24.COM – Halkların Demokratik Partisi Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, kentte son zamanlarda benzer olayların yaşandığına dikkat çekerek, ekonomik durumu güçlü ailelerin çocuklarına karşı bir cezasızlık politikası uygulandığını belirtti.

HDP’li Vekil Toğrul Adalet Bakanlığına yönelttiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

”Ezgi Alya Yiğit’in öldüğü kazayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, kazanın meydana geldiği caddede kamera kaydı bulunamadığı belirtilmiş. Dolayısıyla ailenin avukatı bilirkişi raporunun henüz deliller tam toplanmadan alel acele ve kaza görüntüleri bulunmadan bütün görgü tanıkları dinlenmeksizin düzenlenmiş eksik bir bilirkişi raporu olduğunu söylemektedir.

Ezgi Alya Yiğit’in hayatını kaybetmesi sürecinde yaşanan tüm hukuki yetmezliklere rağmen Gaziantep Nizip Ticaret Borsası başkanın oğlu, eski milletvekili ve şimdiki Nizip Belediye başkanın yeğeni Osman Sarı 13/05/2022 günü mesai sonrası 6. Sulh ceza hâkimliği kararına karşı asliye ceza mahkemesine yapılan itirazla eksik bilirkişi raporuna dayanılarak serbest bırakıldı.

Bu bağlamda;

 1. Ezgi Alya Yiğit’in hayatını kaybetmesine yol açan olay yerindeki kamera görüntüleri neden gereği gibi araştırılıp teknik incelemeler yapılmadı? 
 2. Olay yeri Gaziantep’in en gözde mekânlarının bulunduğu, kafe, restoranlar ile çeşitli mağazaların ve bir iç sokakta polis merkezinin bulunduğu bir yer olmasına rağmen emniyet tarafından olay anına dair görüntü bulunamadığının savcılığa bildirilmiş olması manidar değil midir?
 3. Soruşturma dosyasında olay anına dair düzenlenen tutanakta ve bilirkişi raporunda onlarca tanık olabilecek iken görevli kolluk tarafından neden sadece iki tanık yer almaktadır? Yiğit ailesinin avukatının huzura getirmek istediği yeni tanıklar dinlenilecek midir?
 4. Osman Sarı ifadesinde 50-60 Km hız ile gittiğini ifade etmiştir. Fakat iddiaya göre aracın fren kilidinin patladığı ve hava yastıklarının açıldığı söylenmektedir. Yavaş giden bir araçta bunlar olabilir mi?
 5. Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne neden olan ehliyetsiz sürücü Osman Sarı 13 Nisan 2022 tarihinde serbest bırakılmasının nedeni nedir? Osman Sarı’nın avukatı sadece 3. Sulh Ceza Hakimliğine tutukluluğa ilişkin itirazda bulunmuş fakat 6. Sulh Ceza Hakimliğinin tutukluluk halinin devamı kararı olmasına rağmen tek itirazla iki tutukluluk kararının kaldırılarak şu anda serbest bırakılmasının hukuki izahatı nedir?
 6. Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne sebep olan 17 yaşında ehliyetsiz ve şuursuz bir şekilde araç kullanan bu kişinin serbest bırakılmasındaki ayrıcalığı ve özelliği nedir? Ayrıcalığı Nizip Ticaret Borsası başkanın oğlu, eski milletvekili ve şimdiki Nizip Belediye Başkanın yeğeni olması mıdır?
 7. Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne ilişkin yaşanan bu olay bakanlığınız tarafından etraflıca araştırılarak, ciddi bir bilirkişi raporu hazırlanarak, etkin bir soruşturma yürütülerek, süreç hukuk çerçevesinde değerlendirilip adalet yerini bulacak mıdır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05