• DOLAR
  $4.303,5800
 • EURO
  $0,8132
 • ALTIN
  $50.402,3400
 • BIST
  $161,6000
Muhammet Esen
Muhammet Esen
abdulkadiresen6344@gmail.com
Biz bu oyunu bozacağız!
 • 31 Ocak 2020 Cuma
 • +
 • -

Gazetecilik çok kutsal bir meslek. Hakikaten mesleğin gereklerini yerine getirmek herkesin harcı değil. Herkes bana bu mesleği seçme derken ben inadına hayalimde ısrar ettim. Çünkü mazluma ve mağdura nasıl sahip çıkabilirim diye düşündüğümde gazeteci olursam eğer kalemimle onların sesi olabilirim diye düşünmüştüm.

Gazetecilik zordur, parası azdır, çilesi çoktur… Diye uzayıp gidiyordu beni vazgeçirmek için gösterilen bahaneler. Hiç unutmam babama “Aç kalacaksam ben kalacağım” demiştim. 3 yıl oldu. 3 yıldır elimden geldiğince Urfa’da, Antep’te Maraş’ta sesi çıkmayanların sesi olmaya çalıştım. Belki kısmet olacak 3’ün yanına bir sıfır ekleyeceğim 27 yıl sonra.

Bu işin bir formülü yok. Herkes kendince yürüyor yolunda. Biz genç gazetecilerin en büyük yol göstericisi de meslek büyüklerimiz. Önünde saygıyla eğildiğim, yanında konuşurken kelimeleri özenle seçtiğim, hatta konuşmaya çekindiğim o kadar büyük gazeteciler tanıdım ki. Tabi bunun yanında bu işi para için, şan, şöhret kazanmak için, insanları kullanmak için yapan adına gazeteci denen ancak aslında düzenbaz olanları da gördüm.  Maalesef bugün o düzenbazlara göre büyük gazeteciler azınlıkta kaldı. Aslında herkesin gazeteci diye tanıdığı o kadar çok düzenbaz var ki. Kendini gazeteci diye tanıtıp kalemini birkaç yüz liraya satanlara da, üç beş kuruş aldığı maaşla mesleğin etik ilkeleri dışına çıkmadan bin bir zorluk altında çalışana da gazeteci deniyor. Hangisinin gerçekten gazeteci olduğuna artık siz karar verin. 

Bu işi yaparken maddi kaygılar taşıyan insanlar eni sonunda mesleki etiğin dışına çıkıyor. Maddi kaygılar taşımayanlarda kendi yağlarında kavurulup gidiyor. Ben gazetecilik mesleğinin dışına çıkıp binlerce lira kazanmaktansa kendi yağımda kavurulup gitmeyi tercih ederim.

Bu işi para derdiyle yapan gazete sahipleri, gazeteciler olduktan sonra da sektör ileriye taşınmadan aynı yerde saymaya devam eder. Hâlbuki işlerini gerçekten layıkıyla yaptıklarında helalinden daha çok para kazanacaklarını bilseler aslında hiçte o katakulli’li işlere girmezler. Bugün her şehirde oluşmuş bir takım var. Kendilerini gazeteci diye tanıtıyorlar ancak haber derdinden çok ilanın reklamın peşinden koşuyorlar. Tabi böyle bir ortamda gerçekten gazetecilik yapmakta, insanlara garip geliyor. Gazeteciliğin hangisi olduğunu sorguluyorlar.  Belediyenin, valiliğinin, odaların yemekli basın programlarında sadece kendisini göstermek için orada olanların yaptığı gazetecilik değil, kenar semtlerde halkın derdini tasasını manşete taşıma derdinde olanların yaptığıdır. İş o kadar kötü boyutlardaki bugün protokolün bulunduğu toplantılarda gazeteciler cevaplarını bildikleri ısmarlama soruları sorarak protokolün gözüne girmek için uğraşıyor. Gaziantep’te 2 şişe biraya ısmarlama köşe, haber yazan gazetecilerin pardon düzenbazların olduğu apaçık bir gerçek.

Ancak bugün bu mesleği layıkıyla yapmak yerine kalemini para için satanlara karşı bizler gerçek gazeteciliğin ne olduğunu insanlara göstermeye devam edeceğiz. Yaptığımız bir haber karşılığında bir vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi cebimize binlerce liranın girmesinden daha da kıymetli bizim için. Her ne kadar bizleri yıldırmak isteyenler olsa da biz bu oyunu bozacağız!

G24/Köşe Yazarı – Muhammet Abdulkadir Esen

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05
2020-01-01 10:52:50