• DOLAR
  $4.046,3900
 • EURO
  $1,0336
 • ALTIN
  $59.097,9600
 • BIST
  $182,6000
İbrahim Şimşek’e Hasat Mevsimi Yarışmasında Birincilik

İbrahim Şimşek’e Hasat Mevsimi Yarışmasında Birincilik

‘Hasat Mevsimi’ temalı ulusal fotoğraf yarışmasına sunduğu eseri ile Türkiye birincisi olan Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Şimşek ödülünü aldı.

GÜNEY24 – Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Gaziantep’te Hasat Mevsimi” temalı ulusal fotoğraf yarışmasında dereceye giren eser sahipleri düzenlenen törenle ödüllendirildi. Ödül töreni öncesi yarışmada derece alan ve sergileme kazanan fotoğraflardan oluşan karma fotoğraf sergisi açıldı.

Yarışmaya gönderdiği fotoğraflardan 3’ü dereceye giren Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Şimşek, aynı yarışmada hem birincilik, hem de2 sergileme kazandı. Aynı zamanda Gaziantep’in Nizip ilçesinde öğretmenlik yapan Şimşek, branşı olduğu coğrafya bilgisini bölgede çektiği fotoğraflarla da pekiştiriyor.

“Gaziantep’te hasat yalnız kurutmalık ve sabun değildir’’

Yarışmaya Gaziantep’in Barak bölgesinde bulunan bir köyde buğdayı el değirmeniyle öğüterek un haline getiren kadınların bulunduğu fotoğrafıyla katılan İbrahim Şimşek, Güneyin Sesi Gazetesi’ne verdiği röportajda” Ben fotoğraflarımda genelde emeği, alın terini, emekçiyi, tarımı yansıttığım için, bu yarışmanın temasının tam da bana uygun olduğunu düşünerek çektim fotoğrafı ve yarışmaya katıldım. Yarışmanın temasına uygun fotoğrafı düşünürken, hasat ve Gaziantep denilince herkesin aklına sadece kurutmalık biber, zeytinyağlı sabun ya da buğday sergisi geliyor. Bu alanda çekilen fotoğraflar da gerçekten takdire şayan ancak ben bu kez bölgemizin daha eski bir tarımsal faaliyetini yansıtmak istedim. Fotoğrafı gerçek bir köy evinde, gerçek bir el değirmeninde ve gerçek gaz lambası ışığında çektim’’ dedi.

Şimşek : “Fotoğraflarımın ilk eleştirmeni benim’’

Çektiği fotoğrafları ilk eleştiren kişinin kendisi olduğunu ifade eden İbrahim şimşek, “20 yılı aşkın süredir fotoğraf çekiyorum. Her geçen sene bu alanda biraz daha gelişmem gerektiğini düşünüyorum. Çünkü fotoğraf öyle bir serüvendir ki, sonu olmayan bir derya deniz. Her ne kadar teknoloji gelişiyor olsa da, bir fotoğraf sanatçısı en iyi fotoğrafını en iyi makinasıyla değil, gözüyle, yüreğiyle ve hayal dünyasıyla çeker. Bu anlamda ben de çektiğim fotoğrafları ilk kendim eleştirerek hep daha iyisi olsun isterim. Yarışmaya gönderdiğim fotoğrafta da büyük bir emek var. Çünkü yaklaşık 40 yıl önce kullanılan bir sistemle un öğütmeyi, yine 40 yıl önce kullanılan bir aydınlatma aracı olan gaz lambasının ışığında manuel ayarlarla çektim. Bu da dolayısıyla hem zaman hem de emek gerektiren bir çalışma oluyor’’ ifadelerini kullandı.

Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Şimşek

Yarışmanın tema açısından bölgede büyük anlam taşıdığını belirten Sanatçı İbrahim Şimşek, yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen başta Gaziantep Ticaret Borsası olmak üzere tüm bileşenlerine ve adil bir seçim sergileyen jüri üyelerine teşekkür etti.

Gerçekleştirilen ödül töreninde yarışmaya Gaziantep’ten katılarak birincilik ödülünü kazanan İbrahim Şimşek’e ödülü ve teşekkür plaketi GTB Başkanları Ahmet Tiryakioğlu ve Mehmet Akıncı tarafından verildi.

Yarışmaya Çorum’dan katılarak ikincilik ve üçüncülük ödüllerini almaya hak kazanan Sedat Tezgül ve Ayşe Çalışkan’a ise ödül ve teşekkür plaketleri vekilleri aracılığıyla iletildi.

Yarışmada ayrıca jüri üyeleri Osman Maaşoğlu, Osman Önder Altunbaş ve Burçin Dündar ile sergileme kazanan yarışmacılara da teşekkür plaketi takdim edildi. Tören toplu hatıra fotoğrafları çekimlerinin ardından sona erdi.

İbrahim Şimşek kimdir?

Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Şimşek 1975 yılında Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Çelik köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Yaklaşık 20 yıldır fotoğraf sanatı ile ilgilenen Şimşek, bölgesel, ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmasında aldığı derecelerle ödüle layık görülmüş, zaman zaman yurdun çeşitli bölgelerinde fotoğraf sergileri açmıştır. Gaziantep’in Nizip ilçesinde Coğrafya Öğretmenliği yapan İbrahim Şimşek evli ve 2 çocuk babasıdır.

G24 / Orhan Erkılıç

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
19 Yıllık Ak Partili İş İnsanı DEVA’ya Neden Geçtiğini Açıkladı – Halk Medyası: […] www.guney24.com‘da yer alan habere göre, […]
2020-10-15 10:13:50
Toğrul, baraj tehdidi altındaki Yesemek Açık Hava Müzesi’ni meclis gündemine taşıdı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 […]
2020-08-31 10:30:45
Aysel Özpınar’ın ‘Ahi Ruh’ isimli yeni kitabı çıktı – Alternatif Portal: […] Kaynak: Güney24 – Orhan Erkılıç […]
2020-07-08 12:11:05